2020 Yılında Liselerde Sınıf Geçme Sistemi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
2020 liselerde sınıf geçme sistemi

2020 liselerde sınıf geçme sistemi

2020 Yılında Liselerde Sınıf Geçme Sisteminde Değişikliğe Gidilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın  (MEB) başlatmayı planladığı çalışmalar içerisinde liselerle ilgili olarak sınıf geçme sisteminin baştan sona değişeceğine dair uyarı geldi. Bakanımız Ziya Selçuk süreçle ilgili olarak yaptığı açıklamasında “2020-2021 eğitim döneminin başladığı andan itibaren sınıfta kalmayla ilgili yeni sistemin uygulanacağı” hakkında söylemde bulundu.

Ortaöğretim sınıf geçme süreciyle ilgili olarak tamamen değişikliğe gidilmekte. MEB yaptığı açıklamada öğrencileri, velileri yakından ilgilendiren düzenlemelerin önümüzde eğitim döneminde yürürlüğe gireceğini belirtti. Bakanımız, sınıf geçmeyle ilgili değişikliğin söz konusu olduğuna vurgu yaparak “4+4+4 sisteminin başladığı yıl aralığında ilkokul eğitimine başlayan çocuklarımızın, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde lise 1.sınıfa başlayacaklar. Şuan ki nüfusun 1 milyon 200.000’lerde olduğunu 2020-2021 yıllarındaysa 1 milyon 800.000 rakamlarında olacağını” vurgulayan Ziya Selçuk fiziksel altyapının kurulacağını, öğretmen ihtiyaçlarının giderileceğini, derslik ve laboratuvarlarda düzenleme yapılacağını verdiği ifadelerle belirtmiş oldu.

Yeni Eğitim Sisteminin Yapısı Nasıl Olacak?

MEB Bakanımız Ziya Selçuk’un yaptığı konuşmaların neticesine göre durumu değerlendirecek olursak;

  • Sürecin yavaş ilerleyeceğini, acele bir durumun söz konusu olması neticesinde problemlere neden olacağını
  • Öncelikli olarak sınıfta öğretmenlerin eğitim yapısının güçlendirilmesini
  • Çocuklarımızı bu sistemle beraber 2035 yıllarına hazırladıklarını
  • 2040 yıllarına doğru büyük bir teknolojik sistemin olacağını, vücudumuzda nano teknoloji robotların dolaştığı bir çağ olacağını
  • Çocuklarımızın matematikle olan bağının daha da kuvvetlendirileceğini
  • Alan derslerine ağırlık verileceğini sözleriyle vurgulamıştır.

Yeni Sistemde Ders Sayısında Farklılık Olacak mı?

Yeni sistemin başlamasıyla birlikte ders sayısının da azalacağına vurgu yapan bakanımız, 9.sınıfların 15-16 dersten 8 derse kadar esneme olacağını belirtti. 10.cu sınıf öğrencilerininse toplamda 10 dersi olacağını ifade etti.

2020-2021 Liselerde sınıf geçme sistemiyle ilgili olarak müfredata uygun olarak çıkarılan, öğrencilerimizin anlam güçlüğü yaşamış olduğu soruların çözümleri ve konuların yinelenmesiyle ilgili olarak oldukça büyük faydaları bulunan kitaplara da rahatlıkla ulaşabileceğiniz siteleri incelemenizde fayda olacaktır.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Kayıt Parasıyla İlgili Güncel Bilgiler

Sonraki Yazı

En İyi Test Kitapları (LGS Kitapları)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir