Akıll Tahta Nedir? Akıllı Tahta Uygulamaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Akıllı Tahta Nedir?

Akıllı tahta; bilgisayar sayesinde teknolojinin gücünü kullanarak, elektronik olarak herhangi bir kaleme ihtiyaç olmadan akıllı telefonlarda olduğu gibi dokunmatik olarak tahta üzerinde işlemler yapmamızı sağlayan bir teknolojik araç gereçtir. Kullanımında yer alan genel mantıksa; Bilgisayar ekranının Projeksiyon ile akıllı tahta üzerine yansıması sağlanarak dokunmatik olarak bilgisayar ekranında yer alan işlemlerin tahta üzerinde de yapılması sağlanmaktadır.

Ürünün modellerini belirtecek olursak da;

  • Kalemli akıllı tahta modelleri; Bu model teknolojik açıdan oldukça eskidir. Ultrasonik ses dalgaları mantığıyla çalışmaktadır. Tahtanın köşesine bir cihaz yerleştirilmekte ve cihaz ses dalgalarıyla haberleşen bir kalemle çalışmaktadır.
  • Rezistif yüzeyli akıllı tahta modelleri; Dokunmatik ekranlarda sıkça karşılaşılan bir sistemdir. Günümüzde kullanılan birçok cihaz da bu modele aittir. Sistem dirençsel bir yapıda yer almaktadır. Ekranın kullanıcıya tepki vermesi için ekrana baskı uygulanması gerekmektedir.
  • Kapasitif yüzeyli akıllı tahta modelleri; Bu ekran modelleri cam yüzeylerde ve tahta yüzeylerde yani saydam olmayan yüzeylerde kullanılmaktadır. İçerisinde ise saydam yapıda bir iletken madde bulunmaktadır. Kullanıcı ekrana dokunduğu zaman, akım dokunulan alana doğru çekilir ve bu şekilde de voltajda düşme görülür. Kısacası dokunulan alana göre ekranda elektriksel alanda değişiklik göstermektedir.
  • Kızılötesi sistemli akıllı tahta modelleri; Günümüzde bu modele ait olan ürünler yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bakıldığı zaman ise çok aşina olduğumuz bir yapının yenilenmiş hali olarak görülmektedir.
  • Kameralı sistemleri akıllı tahta modelleri

Akıllı Tahta Uygulaması Nelerde Sunulur?

Akıllı tahta uygulaması günümüz teknolojisine bakıldığı zaman her alanda olduğu gibi eğitim alanında oldukça popüler bir boyuta ulaşmış durumdadır. Bilgiye de günümüzde en kolay şekilde ulaşmak istediğimizde teknolojik ürünleri kullanırız. Bu ürün grubu günümüzde okullarda eğitim ve öğretimde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Eğitim sektöründe çok eski yıllarda tepegöz, video, televizyon, radyo gibi ürünler kullanılmakta iken son zamanlarda teknolojinin çığır açmasıyla birlikte bilgisayarlar, Projeksiyon cihazları, akıllı tahtaların kullanımları sıkça artmaya başlamıştır.

Eski zamanlarda okullarımızda kara tahtalar yaygın bir kullanıma sahipti. Buna istinaden bazı okullarda ise keçeli kalemlerle yazılabilen beyaz tahtaların kullanımları da görülmekte idi. Kara tahtayla beyaz tahta arasında bulunan en büyük farksa beyaz tahtanın kolay bir şekilde temizlenebilir olması idi. Teknolojinin her geçen gün daha da hızlı gelişmesi sonucunda ise akıllı tahta uygulaması hepsinin yerini alır duruma geldi.

Akıllı Tahta Uygulamalarının Çalışma Verimliliği

Akıllı tahta uygulamaları diğer tahta çeşitlerine oranla çalışma alanı açısından sınırsız kullanım özelliğine sahiptir. Klasik tahtalarda alan dolduğu zaman eğitim görevlilerimiz mecburi olarak o alanı silmek zorunda idiler. Akıllı tahta da ise bu durum tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Saniyeler içerisinde alana yeni bir çalışma alanı eklenerek çalışmalara devam edilebilmektedir. Ayrıca akıllı tahtalar üzerinde veriler büyük belleklerde depolanmaktadırlar. Ayrıca harici bir HDD (Hard Disk Driver) ve Flash-Disk ile kapasite oldukça arttırabilmektedir. Ayrıca ders esnasında duyulan seslere kadar tüm veriler kayıt altına alınabilmektedirler. Ayrıca bu verileri video dosyası olarak da kaydedebilirsiniz. Derse katılamayan öğrencilerde bu sayede geri kaldıkları konuları istediği zaman tekrar edebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan 2019 2020 Okutulacak ders kitapları başlıklı makalemizde 2019-2020 Okutulacak ders kitapları ve ders kitapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

2019 2020 Okutulacak ders kitapları

Sonraki Yazı

Matematik Yardımcı Kitapları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir