Android Güvenlik Açığı Bulanlara Para Ödülü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
14 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
android güvenlik açığı google para ödülü

android güvenlik açığı google para ödülü

Android’de Güvenlik Açığı Bulanlara Para Ödülü

Google, pixel telefonlarında kullanmış olduğu Titan M yongasında ve Android geliştirici sürümlerinde açık bulabilen kişilere oldukça yüksek derecelerde ödül vereceğini duyurdu. Google’ın Android telefonlar ve Pixel telefonlar için açıklamış olduğu ödül bu zamana kadar duyurusunu gerçekleştirdiği en büyük ödüller arasındadır.

Google, Pixel 3 cihazlarına özel olarak tanıtımını gerçekleştirmiş olduğu Titan M yongasında güvenlik açığı oluşturabilecek herhangi bir kod geliştirene 1 milyon dolar, Android tarafında ise geliştirici önizleme sürümleri arasında herhangi bir açık bulabilene de 1.5 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Google firması tarafından açıklanan bu ödül beklenen rakamdan oldukça yüksek seviyelerde. Google yapmış olduğu açıklamalarda da bu güne kadar düzenlemiş oldukları en yüksek ödül programının 200.000 dolar olduğunu vurguladı.

android güvenlik açığı para ödülü
android güvenlik açığı para ödülü

Google, geçmiş yıllarda yaptığı ödemeler göz önüne getirildiğinde de 12 ay toplamında 1.5 milyon dolar ödeme yapmış olduğu belirlendi. 2019 senesi içerisinde de firma hata bulan birisine ortalama olarak 161.000 dolar ödeme yaptı. Google firması, 2010 senesinden günümüze kadar Chrome üzerinde açık bulanlara ödüller vermektedir. Ayrıca, geçen Temmuz ayında yapmış olduğu açıklamaya göre de Chrome üzerinde herhangi bir kod açığı bulan birisine vereceği ödülü 30.000 dolar seviyesine kadar da yükseltmiştir. Yani gördüğünüz üzere Google şu ana kadar verdiği ödüllerin hiçbirisini bu kadar yüksek tutmamıştır.

android güvenlik açığı ödülü
android güvenlik açığı ödülü

Android’de güvenlik açığı bulanlara para ödülü! Kapsamında bulunan hatalara karşı ödeme miktarının da artış göstermesi, bu alanda faaliyet sürdüren şirketlerin ödüllerinde de artış sağlamaktadır. ZDNET firması ilk defa İOS tarafında açık bulanlara verilecek olan ödülün Android tarafında açık bulacak olanlara verilecek ödülün altında kaldığını ifade etmektedir.

Ödüllü yazılım açığı bulma firmalarından olan “Bugcrowd” kurucusu ve aynı zamanda CTO’su Casey Ellis, Google tarafından açık bulmaya karşı yükseltilen ödülün, güvenlik açığını bulabilmek için gerekli olan becerilerin nadir bulunmasını düşünmesinden kaynaklandığını ifade etmektedir. Ayrıca Casey yapmış olduğu açıklamanın devamında “Google, bu açıklamasıyla hackerleri teşvik ederek özellikle beyaz-siyah çizgi arasında bulunan, duruşunu bozabilecek olanlar için hata avını çekici hale getirmektedir” gibi bir söylemi de açıklamalarına eklemiştir.

Bir önceki yazımız olan Playstation PS 5 Ne zaman Çıkacak başlıklı makalemizde Playsation 5 fiyat, Playsation 5 ne zaman çıkacak ve playstation 5 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Playstation PS 5 Ne zaman Çıkacak

Sonraki Yazı

Matematik Kadın Erkek Eşitliğinin Kanıtı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir