Çin Corona Virüsü Salgını

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
35 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Corona Virüsü Nedir

Corona Virüsü Nedir

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Bu virüsler ilk olarak 1960 senesinde görülmeye başlamış olup, sık sık görülmemiş olsa da tedavisinin gecikmesi önemsenmemesi durumunda akut solunum yolu yetmezliği gibi birçok hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Corona virüsü genel tanımı ise birçok insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüs çeşididir. İnsanlarda bu virüs genellikle hafif, orta şiddet üst solunum hastalıklarını tetiklemektedir. Virüsün kendi içerisinde ise bilinen 3 farklı alt grubu bulunmaktadır. Bunlar ise Alfa, Beta, Gama olarak bilinmektedir. Günümüze kadar bu virüs insanlar üzerinde Suudi Arabistan, Katar, Ürdün üzerinde görülmüş olup 3 kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. Şuan ise yine gündeme gelen bu virüs Çin’de görülmüş ve 6 kişinin ölümüne yol açmıştır. Çin gündeminde ise kişiden kişiye geçebildiğini, hızla yayıldığı ile ilgili bilgilere değinilmiştir.

Corona virüsü belirtileri
Corona virüsü belirtileri

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Son günlerde Çin üzerinden dünyayı tehdit eden bu virüs çoğunlukla üst solunum yolu olarak bilinen burun akıntısı, öksürme, boğazda ağrı ve ateşlenme gibi belirtiler göstermektedir. Bazı durumlarda ise bu virüs zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarını da tetiklemektedir. Bu durumların görülme ağırlığı ise kalp-akciğer hastaları, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar, yaşlı olan bireylerde daha hızlı görülmektedir. Virüsün klinik belirtilerinin hafif olmasından dolayı laboratuvar testleri çok sık kullanılmamaktadır. Gerekli durumlarda ise serolojik tetkik işlemleri, polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri de gerekebilmektedir. Corona virüsü belirtileri metnimizde belirttiğimiz gibi durumları tetiklemektedir. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda mutlaka en yakınınızda bulunan hastanelere gitmeniz gerekmektedir.

Corona virüsü taşıyan kediler
Corona virüsü taşıyan kediler

Corona Virüsü Taşıyan Kediler Üzerinde Belirtiler Nelerdir?

Bu virüs kediler üzerinde sindirim sistemlerine yerleşmektedir. Kedilerin ise büyük gruplar şeklinde bir arada bulunduğu ortamlarda oldukça yaygın bulaşma durumu oluşmaktadır. Bu virüs esas olarak bağırsaklara yerleşmekte burada ise bölünerek çoğalması gerçekleşmektedir. Sonrasında ise dışkı ile dışarıya atılmaktadır. Dış ortama dışkı yolu ile atılan virüs ise birkaç hafta canlı kalabilmektedir. Dış ortama atılması sonucunda ise dezenfektanlara karşı çok dayanıksız olduğu durumlar görülmektedir. Enfeksiyon riski ise virüsün kediler tarafından ağız yolu ile alınması sonucunda oluşmaktadır. Corona virüsü taşıyan kediler üzerinde genel olarak iştahsızlık durumu, halsizlik durumu, yüksek ateş durumu, karın bölgesinde şişlik durumu, gözlerde sulanma oluşma ve görme problemleri, dengede bozulma durumu, psikolojik değişimler, kilo kaybı gibi etmenler görülmektedir. Ayrıca Corona virüsü kedi üzerinde kesin kuralları olan bir tedavi değildir. Farklı bir söylemde belirtecek olursan ne yazık ki bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalık bağışıklık sistemini doğrudan etkilediği için tedavinin bir parçası olarak bağışıklık sistemini güçlendirici şeyler yapılabilmektedir. Kedilerde Corona virüsü sık olarak anne kedilerden yavrularına dışkı yolu ile bulaşmaktadır. Ya da ağız yolu ile geçmektedir. Bu virüs ile teması gerçekleşen her yavru kedi üzerinde FİP oluşma ihtimali de artmaktadır. Ayrıca bir başka bulaşma yolu ise yine hasta kedinin salyasından kaynaklanmaktadır.

Corona Virüsü korunma yolları
Corona Virüsü korunma yolları

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Bu virüsün korunmak için henüz herhangi bir aşı geliştirilmemiştir. Genel önlemlere dikkat edip enfeksiyon kapma riskinizi azaltarak önlem alabilirsiniz. Aşağıda yer alan talimatları uygulayarak bir nebzede olsa Corona virüsünden korunma yolları ile ilgili kendinizi güvene alabilirsiniz.

 • Düzenli olarak duş almalı, temiz çamaşır giymelisiniz.
 • Sigara kullanımı damarlarda bulunan kan akışını yavaşlatarak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Sigara kullanımını azaltmalı, gerekirse tamamen bırakmalısınız.
 • Kontrolsüz şekerden kaçınmalısınız.
 • Ellerinizi sabunla ve bol su ile düzenli olarak yıkamalısınız.
 • Kişisel temizliğinize önem göstermelisiniz.
 • Meyve ve sebzeleri akan su altında iyice yıkadıktan sonra tüketmelisiniz.
 • Günlük sıvı ihtiyaçlarınızı mutlaka su içerek karşılamalısınız.
 • Gıdaları olabildiği kadar taze tüketmelisiniz.
 • Etleri ve yumurtaları iyice pişirmeniz gerekmektedir.
 • Taze peynir tüketmemeye özen göstermelisiniz.
 • Uyku kalitenizin düzenli olması gerekmektedir.
 • Aşı ile korunma önlemi olan hastalıklara karşı mutlaka aşı yaptırmanız gerekmektedir.
Corona virüsü tedavi yöntemleri
Corona virüsü tedavi yöntemleri

Corona Virüsünün İnsanlar Üzerinde Tedavisi

Makale içerisinde belirttiğimiz gibi bu virüsün kesin bir tedavisi olmamakla birlikte çoğu zamanlarda semptomlar kendi kendine geçmektedir. Hekimler ise genel olarak ağrı kesici, ateş düşürücü reçeteler yazarak belirtilerin yok olmasına karşın tedavi yöntemi uygulamaktadırlar. Hekimler, oda nemlendirici, sıcak duş alımının boğaz ağlarına ve öksürüklere iyi geldiğini belirtmektedirler. Hastalanan insanların ise bol şekilde sıvı tüketmelerini, mümkün olduğu kadar dinlenmeleri ve uyumaları gerektiğini ifade etmektedirler.  Corona virüsünün tedavisi ile ilgili olaraksa bildiğiniz üzere son günlerde Çin üzerinden yayılan dalgalanma ile ülkemizin etkilenmemesi adına İstanbul havalimanı üzerinde Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri çalışmalarına başlamışlardır. Yetkililerimiz, Çin üzerinden İstanbul üzerine uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketlerini gerekli önlemleri almaları açısından uyarmışlardır. Şu ana kadar ise herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmadığı bilgileri açıklanmaktadır.

Çin Virüsü Önlemleri Hızla Artıyor

Çin’in orta kesimlerinde yer alan Wuhan kenti üzerinden Aralık ayı içerisinde ortaya çıkan salgın dünya genelinde oldukça stresli bir sürecin oluşmasına yol açtı. Henüz ülkemizde görülmeyen virüs ABD sınırları içerisine de ulaşmayı başardı. 1.4 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in yeni yıl kutlaması bu ay içerisinde yapılacak. Kutlamaya ise yurtiçi ve yurtdışı milyonlarca kişinin katılımı beklenmekte. Bundan dolayı can almaya devam eden bu virüsün tüm dünya üzerine yayılmasından korkulmaya başlandı. Çin dışında ise şuan gelen haberlere göre ABD, Tayland, Güney Kore üzerinde yaıylmaya başlandığı açıklandı. Yetkililer ise “2019-nCOV” olarak isimlendirilen bu virüsün insandan insana geçtiğini resmi olarak açıklamışlardır. Çin virüsü olarak anılan bu virüs aslında hayvan virüsüdür. Nadirde olsa bazı durumlarda bilim insanların bu virüsün “zoonik” olduğunu belirtmektedirler. Amerika Birleşik Devletleri hastalık kontrol önleme merkezine göre ise “zoonik” ifadesi virüslerin hayvanlardan insanlara geçebileceğini de açıklamışlardır. Bu virüsün ölümcül boyutu ise MERS, Sars gibi çeşitledir. 

Bir önceki yazımız olan Kuantum Bilgisayar Nedir başlıklı makalemizde kuantum bilgisayar, kuantum bilgisayar kullanım alanları ve kuantum bilgisayar ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Antrenman Yayıncılık Soru Çözümleri

Sonraki Yazı

Deprem Esnasında Sonrasında Yapılması Gerekenler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir