Deprem Esnasında Sonrasında Yapılması Gerekenler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
38 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Deprem anında neler yapmalıyız

Deprem anında neler yapmalıyız

Deprem Anında Neler Yapmalıyız?

Deprem anında ne yapmalıyız? Gibi sorular İstanbul depremi Elazığ depreminin takip etmesiyle oldukça yoğun araştırılan sorular arasına girmeye başladı. Ülke topraklarımızın %98’lik oranının ne yazık ki deprem kuşağı içerisinde olduğunu kabul etmek zorundayız. Bu da her an yüksek şiddette depremlerle karşılaşabileceğimizin bir göstergesidir. Her an böyle bir durumla karşılaşacağımız için de hayata kalabilmemiz adına bir takım bireysel olarak tedbirler almak gerekmektedir. Deprem anında yapılması gerekenleri aşağıdan adım adım takip edebilirsiniz.

Deprem anında yapılması gerekenler
Deprem anında yapılması gerekenler

Deprem Anında Yapılması Gerekenleri Dikkatlice Okuyun

 • Olası bir deprem durumunda kesinlikle panik yapmamalısınız. İnsanları deprem öldürmez, tedirginlik olası yaralanma durumları öldürür.
 • Evinizde, ya da iş yerinizde duvara sabitlenmemiş olan dolap gibi eşyalardan ayrıca pencere, raf gibi eşyalardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Bulunduğunuz ortamda içerisi dolu olan sandık gibi korunmanızı sağlayacak eşyaların yanında hayat üçgeni oluşturabilirsiniz. (Başınızı iki elinizin arasına alarak yastık, kitap gibi kafanıza gelebilecek cisimleri önleyecek bir koruyucu ile kendinizi koruma altına almalısınız).
 • Sarsıntı şiddetini yitirene geçene kadar bu pozisyonda beklemelisiniz.
 • Ayrıca yine deprem anında güvenli bir alan bularak diz üzeri çöküp, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde kapanmalı, düşmemek için sabit bir alana tutunmalısınız. (masanın ayakları olabilir).
 • Deprem anında merdivenlere, çıkışlara doğru koşmamanız gerekmektedir.
 • Balkona kesinlikle çıkmamanız gerekmektedir.
 • Balkonlardan, pencerelerden kesinlikle aşağıya atlamamanız gerekmektedir.
 • Kesinlikle deprem durumunda asansör kullanmamanız gerekmektedir.
 • Telefonlarınızı ise yine acil durumları bildirmek için kullanmalı, bunun dışında kullanmamanız gerekmektedir.
 • Kibrit, çakmak gibi yakıcı aletler yakılmamalı, elektrik düğmelerine hiçbir şekilde dokunulmamalıdır.
 • Eğer tekerlekli sandalyedeyseniz, tekerlekleri kilitleyerek başınızı ve boynunuzu koruma altına almanız gerekmektedir.
 • Olası bir deprem durumunda mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin yoğun olarak bulunduğu yerlerdeyseniz açık olan ocak, fırın gibi cihazları hemen kapamalı, üzerinize dökülme riski olan malzemeler ve maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Sarsıntının geçtiğinden emin olduktan sonra ise çok hızlı bir şekilde elektrik, gaz, su vanaları tamamen kapatılmalı, açık olan soba, ısıtıcı var ise hemen söndürülmelidir.
 • Güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra ise ihtiyacınız olan gerekli eşyaları alıp binayı daha öncesinde tespit edilen yoldan hemen terk edip, en yakın toplanma bölgesine gitmeniz gerekmektedir.
 • Depreme okulda, sınıf içerisinde, ofiste yakalanmanız durumunda ise sağlam sıra, masa gibi alanların hemen yanına yaşam üçgeni oluşturmanız gerekmektedir. Eğer koridorda yakalanırsanız yine duvar dibine hayat üçgeni oluşturmanız gerekmektedir. (ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile başınızı ve boynunuzu korumanız gerekmektedir.)

Deprem anında yapılması gerekenleri sizlere maddeler halinde sunduk. Tekrar ediyoruz deprem öldürmez, yanlış hareketler öldürür. Mutlaka deprem anında soğukkanlı olmanız gerekmektedir. En azından bir evde ya da bir ortamda bir kişinin soğukkanlı olup orada bulunanları doğru yönlendirmesi gerekmektedir.

Deprem anında ne yapılmalı
Deprem anında ne yapılmalı

Deprem Anında Dış Alanda Bulunuyorsanız Ne Yapılmalıdır?

Deprem anında eğer dışarıda bulunursanız aşağıda yer alan kuralları kesinlikle uygulamanız gerekmektedir. Bu kuralların her birisi hayat kurtarıcı niteliktedir. Deprem anında ne yapılmalı? Sorusunun dışarıda olası kazaları önleyici maddelerini gelin hep birlikte inceleyelim.

 • Enerji hatlarından, direklerden, ağaçlardan, binalardan ve duvar diplerinden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Açık arazide çömelip, etraftan gelebilecek olası tehlikelere karşı hazırlıklı davranmanız gerekmektedir.
 • Her an toprak kayması olabilecek, taş, kaya gibi cisimlerin düşebileceği yamaçların altlarından uzak durmalısınız.
 • Bulunduğunuz ortam tehlike arz ediyorsa mutlaka hızlı bir şekilde güvenli alana geçmelisiniz.
 • Deprem anında binalardan düşebilecek baca parçaları, cam kırıkları, sıva gibi cisimlere karşı önlemli davranmanız gerekmektedir.
 • Toprak altından gelebilecek olan kanalizasyon, elektrik, gaz hatları gibi tehlikelere karşın önlem almanız gerekmektedir.
 • Deniz kıyısından kesinlikle olası bir tsunami olayına maruz kalmamanız için uzak durmanız gerekmektedir.
deprem anında yapılması gerekenler
deprem anında yapılması gerekenler

Otomobil Kullandığınız Durumlarda Deprem Anında Yapılacaklar

Araç kullandığınız anda karayolunda seyir halinde olmanız durumunda bulunduğunuz alan güvenliyse deprem anında yapılacaklarla ilgili maddeleri aşağıdan inceleyebilirsiniz. Burada da yine en önemli durum soğukkanlılıktır. Heyecana kapılmamanız, depremle yarışmamanız gerekmektedir. Ummadığınız anda yol aniden çökelebilir, bunun sonucu ise tam bir felaket.

 • Deprem esnasında karayolunda iseniz aracınızı yolu kapatmadan sağa yanaştırıp durdurmalısınız. Kontak yerinde bırakılarak, pencereler kapalı bir vaziyette otomobilinizin içerisinde beklemelisiniz. Sarsıntı durduktan hemen sonrasında ise açık bir alana geçmeniz gerekmektedir.
 • Deprem esnasında mahalle arasındaysanız, ya da güvenli bir alanda bulunmuyorsanız, ağaçlık alan, enerji hatları, köprü üzeri alanlar gibi aracınızı hemen durdurmalı, kontağı üzerinde bırakarak hemen terk etmelisiniz. Sonrasında ise yine trafikten uzak açık bir alana geçmeniz gerekmektedir.
 • Deprem esnasında bir tünelin içerisinde olmanız durumunda ise eğer bulunduğunuz konum çıkışa yakın değilse otomobilinizi hemen durdurarak hızlı bir şekilde inmeli, otomobilinizin yanına yan yatarak ayaklarınızı karnınıza çekmeli, ellerinizle başınızı ve boynunuzu korumalısınız. Bu pozisyon bebeğin anne karnındaki duruşuna benzemektedir. Aynısıdır da diyebiliriz. (ÇÖK-KAPAN-TUTUN).
 • Eğer deprem esnasında kapalı olan bir otopark içerisindeyseniz otomobilden hemen dışarıya çıkarak hemen otomobilin yanına yan yatıp, yine tünelde gerçekleştirilen pozisyonda olduğu gibi ayaklar karın içerisine çekilerek, ellerinizle başınızı ve boynunuzu korumanız gerekmektedir. (ÇÖK-KAPAN-TUTUN)

Metro’da Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

 • Gerekmediği durumlarda kesinlikle metrodan ve trenden inmemeniz gerekmektedir. (İnmeniz durumunda elektriğe kapılma durumunuz, farklı hattan gelen metro, trenin size olası çarpma durumu olabilir).
 • Deprem sarsıntısının bitimine kadar metro, tren içerisinde sıkı bir şekilde tutturulmuş olan askı, korkuluk gibi bir yere tutunmalı, metro ve tren personelinin verdiği talimatlara harfiyen uymalısınız.

Metro, tren içerisinde deprem sırasında yapılması gerekenler ile ilgili bu uyarıları dikkate almanız, yaşamanız için gerekmektedir. Kesinlikle soğukkanlı olmalıyız.

Deprem sonrasında yapılması gerekenler
Deprem sonrasında yapılması gerekenler

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

Depremin sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili olarak aşağıda yer alan maddeleri adım adım uygulamanız gerekmektedir.

 • Sarsıntının durmasından sonra etrafınızı gözlemleyerek, hem çevreniz hem de kendi emniyetinizden emin olduktan sonra bulunduğunuz binayı hızlı bir şekilde terk etmeniz gerekmektedir.
 • Binada gaz kokusu almanız durumunda vanayı kapatmanız, camları, kapıları hızlıca açmanız gerekmektedir, sonrasında binayı çok hızlı şekilde terk etmeniz gerekmektedir.
 • Sarsıntı sonrasında daha önce hazırlamış olduğunuz afet, acil durum çantanızı yanınıza alarak toplanma bölgesine gitmeniz gerekmektedir.
 • Sarsıntı sonrasında hızlı şekilde elektrik, gaz, su vanaları kapatılmalı, çalışan soba, ısıtıcılar hızlıca söndürülmelidir.
 • Deniz kenarındaysanız kesinlikle hızlı bir şekilde olası tsunami felaketinden korunmak için oradan uzaklaşmanız gerekmektedir.
Deprem çantasında olması gerekenler
Deprem çantasında olması gerekenler

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Olası bir deprem sonrasında yardım ekiplerinin size ulaşma sürelerine kadar ilk 72 saatlik aralıkta içil ihtiyaçlarınızı karşılayacak, değerli evraklarınızı saklayabileceğiniz çanta sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarmaktadır. Çantanızda kesinlikle yiyecek, giyecek, hijyen malzemeleri, su, önemli belgelerin fotokopilerinin bulunması gerekmektedir.

Giyecek olarak iç çamaşırı, çorap, yağmurluk, mevsimsel kıyafet bulundurmalısınız.

Önemli belge olarak kimlik kartları, tapu, ruhsat belgeleri, diploma, pasaport, banka cüzdanı gibi evraklar bulundurmanız gerekmektedir.

Hijyen malzemesi olarak sabun, diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, hijyenik ped gibi malzemeler bulundurmanız gerekmektedir.

Ayrıca çantanız içerisinde çakı, düdük, küçük boy makasta bulundurmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak kağıt ve kalem, pilli radyo, el feneri, yedek dayanıklı pillerde bulundurmanız gerekmektedir.

Deprem çantasında neler olmalıdır? Sorusuna istinaden burada yer alan malzemeleri inceleyerek çantanızı hazırlayabilirsiniz.

AFAD deprem haritası sorgulama
AFAD deprem haritası sorgulama

AFAD Deprem Haritası Sorgulama

Birkaç ay önce İstanbul, sonrasında Elazığ depreminin ardından arama motorlarında sıkça “AFAD deprem haritası sorgulama” terimi aratılmaya başlanmıştır. Bizde rahat bir şekilde ulaşabilmeniz, evinizin deprem durumunu öğrenebilmeniz için size ulaşabileceğiniz linki içeriğimizde belirttik. E devlet üzerinden rahatlıkla sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan YDS Kitapları Önerileri başlıklı makalemizde YDS hazırlık kitapları, yds kitap önerisi 2019 ve yds kitap önerisi 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Çin Corona Virüsü Salgını

Sonraki Yazı

Yardımcı Kaynak Kitap Siteleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir