Kaliteli Tükenmez Kalem

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
28 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Kaliteli tükenmez kalem

Kaliteli tükenmez kalem

Kaliteli Tükenmez Kalem Nasıl Olur?

Kalemler kullanım olarak dünya genelinde yaygın bir durumdadır. Kaliteli tükenmez kalem olarak nitelendirilen ilk ürünlerin patenti 1888 senesinde John Loud tarafından alınmıştır. Ürün mürekkebi dağıtmak için mürekkep haznesi ve uç kısmında yer alan bir topa sahiptir. Bu ürünler ticari olarak geliştirilememektedir. Farklı mucitlerde 1900 senelerinde benzer ürünler geliştirmeye çalışmış olsalar da kalem ucunda yer alan top etrafında kısalmalar, sızma ve lekelenme meydana gelmeden eşit şekilde akış sağlayan mürekkep bulamadıklarından dolayı başarısız olmuşlardır. Bu durum sonrasında ise Macar gazeteci Lâszlô Bîrô ilk olarak gazete basımında kullanılmış olan mürekkebin leke bırakmadan hızlı bir şekilde kuruduğunu görmektedir. Gazetecinin kimyager kardeşi Gyôrgy kardeşiyle birlikte döner top mekanizmasına benzer bir mürekkep geliştirmek için hazırlıklara girişerek, ürünlerin tarihini değiştirmiş olan başarılı tasarımla ilgili patenti 1938 senesinde almışlardır.

kaliteli tükenmez kalem tavsiyesi
kaliteli tükenmez kalem tavsiyesi

Kaliteli Tükenmez Kalem Tavsiyesi

Ürünler, farklı renkler ve uç kalınlıkları ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Nasıl bir kalem alacağınıza karar verirken, öncelikli olarak istemiş olduğunuz rengi ve kullanacağınız ucun kalınlığını bilmeniz gerekmektedir. İnsanlar tarafından sık olarak tercih edilen renkler ise mavi, kırmızı ve siyah renk ürünlerdir. Bu renklerde bulunan ürünleri tüm yazı deneyimlerinizde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Diğer renklerde bulunan ürünlerse özel notlar ve kişisel notlar için oldukça uygundur. Ofis ortamlarında ise genelde mavi, kırmızı ve siyah renkler tercih edilmektedir. Öğrenciler arasında ise daha parlak ve canlı renkler tercih edilmektedir. “Kaliteli tükenmez kalem tavsiyesi” renklerine ve uç kalınlıklarına göre, kullanış rahatlığına, mürekkebine göre farklı kategorilerde belirtilmektedir. İnsanların en çok ürün seçiminde yaptığı hatalardan birisi ürünü nerede kullanacağınız belirleyememesidir. Öncelikle bunu netleştirmeniz gerekmektedir. Basit notlar ve hızlı notlar almanızın gerektiği durumlarda fazla kalın uçlu ürünler kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Kalın uçlu ürünler yazının görüntüsünü diğerlerine oranla daha dolgun yapmakta ve hızlı not almayı da beraberinde zorlaştırmaktadır. Ofislerde genellikle 0,7 ve 1.0mm olan kalınlıkta uçlu ürünleri tercih edebilirsiniz.

En iyi kalem markası sıralaması
En iyi kalem markası sıralaması

En İyi Kalem Markaları Sıralaması

En güzel yazılarınızı yazabileceğiniz, en özel imzalarınızı atabileceğiniz kusursuz özelliği ve kaliteyi bir arada barındıran “En iyi kalem markaları sıralaması” adlı içeriğimizde aşağıda markaları bir arada bulabilirsiniz. Bu markaların her birisi oldukça kaliteli ürünler piyasaya sunmaktadır.

 • Montblanc; Marka 1924 senesinde dolma kalem üretimleriyle adını ilk defa duyurmuştur.
 • Graf Von Faber Castell; Caspar Faber eşi Maria ve oğlu Anton Wilhelm’le birlikte Nurnberg yakınlarda yer alan Stein kasabasında ilk olarak kurşun kalem üretimiyle sektöre giriş sağlamıştır.
 • Cross; Marka Amerika’nın en eski yazı aksesuarları markaları arasında bulunmaktadır. Kuruluş tarihi 1846 senesine dayanmaktadır. İlk olarak üretilmiş olan mekanik kurşun kalemlerin mucidi olarak bilinmektedir. Kalemlerini sektöre sokma yılıysa 1945’lere dayanmaktadır.
 • Montegrappa; Lüks İtalyan şirket olup Tibaldi markasının da sahibidir. 1912 senesinde kurulmuştur.
 • Visconti; 2015 senesinde Eleonora Bahar tarafından kurulmuştur.
 • Caran D’ache; 1915 senesinde Cenevre’de kurulmuş olan aile şirketidir.
 • Parker; 2007 senesinde kurulmuştur. Marka, müşterileriyle kurmuş olduğu iş ortaklıkları ile onların ihtiyaçlarını tam karşılamak için, kar marjlarını ve üretimlerini de arttırmak adına yardımcı olacak ürünlerin üretimlerini gerçekleştirmektedir.
 • Waterman; 1883 senesinde Fransa’da kurulmuştur.
 • Lamy; Marka 1966 senesinde kurulmuş olup açık ve net tasarım diliyle halen üretimlerine başarılı bir şekilde devam etmektedir.
 • Kaweco; 1908 senesinde ilk dolma kaleminin patentini almıştır.
 • Scrikss; 18 Aralık 1963 senesinde Metal ve Plastik şirketi olarak kurulmuştur. Kurucular arasında ise döneminin kırtasiyeciliğinin en önemli ithalatçıları ve dağıtıcıları arasında bulunan Hayati V.Rodrik, Yako Yahya, Albert Mitrani, Tegolgos Yardımcı Kardeşler, Yusuf Işık ve Sevi Ender Kardeşler bulunmaktadır. Şirketin başlangıç sermayesi 1 milyon Türk Lirasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kırtasiye Malzemeleri başlıklı makalemizde A101 kırtasiye malzemeleri 2019-2020, BİM kırtasiye malzemeleri 2019-2020 ve kırtasiye malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Meslek Seçiminde Zorlanıyorum

Sonraki Yazı

Tonguç Akademi Deneme Sınavı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir