Kanser Nedir Belirtileri Nelerdir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
18 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
kanser nedir belirtileri nelerdir

kanser nedir belirtileri nelerdir

Kanser Nedir Belirtileri Nelerdir?

Kelime manası olarak bir organ yâda dokuda ki hücrelerin düzensiz bir şekilde bölünüp çoğalması sonucunda belirmiş olan kötü unsurlara verilen isimdir. Genel manası ise vücudumuzun çeşitli bölgelerinde kontrolsüz çoğalma ile oluşan 100’den fazla sayıda hastalık grubudur. Birçok çeşitte türü bulunmaktadır ve hepsi anormal görünüme sahip hücrelerin kontrol dışı çoğalmasından başlamaktadır. Tedavisinin yapılmaması durumunda ise ciddi şekilde rahatsızlıklara neden olmasıyla birlikte ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu terim ilk olarak tıbbın babası olarak da bilinen Yunan Fizikçi Hippocrates (MÖ 460-370) tarafından oluşturulmuştur. İlk terim olarak da “cancer” olarak isimlendirilmiştir. “Kanser nedir belirtileri nelerdir?” sorusuna cevap olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz açıklamanın devamında ise tüm kanser tiplerinin vücudun temel yapısı olarak bilinen hücrelerden geliştiğini de bilmenizi istiyoruz. Kanseri anlamak adına normal hücrelerin nasıl kansere dönüştüğünü bilmek faydalı olacaktır.

Normal bir hücrenin kansere dönüşümü
Normal bir hücrenin kansere dönüşümü

Normal Bir Hücre Ne Şekilde Kansere Dönüşmektedir?

Vücudumuzda bulunan sağlıklı hücrelerin her birisinde bölünebilme yeteneği bulunmaktadır. Sadece kas hücreleri ve sinir hücrelerinde bu özellik yer almamaktadır. Ölen hücrelerde yenilenme durumu, yaralanmış olan dokularda onarılma amacıyla bu yetenekleri kullanmaktadır. Yaşamımızın ilk senelerinde hücrelerin bölünmesi daha hızlı gerçekleşirken, yetişkin olduğumuz yaşlarda bu hız yavaşlamaktadır. Hücrelerin de yeteneklerinde bir sınır bulunmaktadır. Sonsuz bir şekilde bölünme yapamazlar. Her hücre hayatı süresince belirli bölünebilme sayısına sahiptir. Sağlıklı bir hücre de ne kadar bölüneceğini bilerek, gerektiği zaman ölmesini de bilmektedir. Bu duruma ise “apoptosis(hücrenin programlı ölümü)” denmektedir. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevini yürütebilmesi, düzgün bir şekilde çalışabilmesi için hücrelerde büyüme gerekmektedir. Ayrıca bölünerek, daha fazla hücre üretmesi gerekmektedir. Bazı zamanlarda ise bu süreç doğru yoldan saparak, yeni hücrelere gerek kalmadan hücre bölünme sürecine devam etmektedir. Bilincini yitiren kanser hücreleri de kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlayarak çoğalmaktadırlar. Fazla hücrelerin kütleleri de büyüklük ya da tümör oluşturmaktadırlar.

Hücre merkezinde çekirdeğin içerisinde hücre ve organizmanın genetik bilgisinin saklanmış olduğu, elektron mikroskobu ile incelendiğinde de görüntülenebilen, DNA adı verilen mikroskobik ipçikler bulunmaktadır. DNA ise hücrelerin normal fonksiyonlarını görmeleri için gerekmektedir. Kanserli hücrelerin oluşum sebebi ise DNA ipinde meydana gelen hasarlardan kaynaklanmaktadır. Hücrelerinde normal yaşamında DNA hasarı oluşması durumunda da hücre bunu ya onarmakta ya da ölmektedir. Kanserli hücredeyse hasar görmüş olan DNA onarılamadığından dolayı da kontrolsüz şekilde çoğalmalar başlamaktadır. DNA’nın hasar görme nedenleri arasında ise kimyasal maddeler, virüs, tütün ürünleri, aşırı güneş ışığı gibi etmenler bulunmaktadır.

Kanserli hücrelerin birikmesi sonucunda ise tümör oluşmaktadır. Tümörlerde ise iyi huylu, kötü huylu olarak 2 ana çeşit bulunmaktadır. İyi huylu olanlar kanser değildir. Bunlar çoğu zaman alınabilmekte ve sonrasında ise tekrarlamamaktırlar. İyi huylu olan tümörlerde hücreler vücudun farklı taraflarına yayılmamaktadır. En önemli sonucu ise hayatı çok nadiren tehdit etmesidir.

Kötü huylu tümörler ise direk kanserdir. Hücreler anormal yapıdadır ve bölünme durumu da kontrolsüz, düzensiz şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca bu tümörler normal dokuları da sıkıştırmaktadırlar. Dokuların içerisine sızarak tahrip edebilmektedirler. Kanser hücrelerinin oluştukları tümörden ayrılmaları durumunda ise kan dolaşımı ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun farklı alanlarına gidebilmektedirler. Gittikleri alanda ise tümör kolonileri oluşturarak büyümeye devam etmektedirler. Kanserin bu anlattığımız şekilde vücuda dağılma olayına ise metastaz adı verilmektedir.

kanser belirtileri erkek
kanser belirtileri erkek

Kanser Belirtileri Erkek

Kanser belirtileri erkeklerde de sık aralıklarla görülmektedir. Göz ardı edilmesi durumunda da tedavi süreci gecikmektedir. Belirtiler ise aşağıda bulunan şekillerde yer almaktadır;

Sık İdrara Çıkma; Özellikle 59 yaş üzeri erkeklerde görülmektedir. Bu sıkıntının yanında işime gibi problemlerde bulunursa bu durum büyük prostat bezi adı verilen durumun göstergesi olabilmektedir. Herhangi bir probleminizin olmaması durumunda da mutlaka 50 yaşı aştıktan sonrasında prostat testi yaptırmanız gerekmektedir. Erken dönemlerde teşhisi durumunda prostat kanserinden kurtulmanız mümkündür.

Testislerde Görülen Değişimler; Testislerinizde şişlik ve ağrı hissetmeniz durumunda hızlıca “üroloji uzmanına” başvurmanız gerekmektedir. Testis kanserinin en önemli özelliği ise prostat kanserine göre daha hızlı ilerlemesidir. Muayene için gitmeniz durumunda hekiminiz sizden kan testi ve ultrason isteyebilmektedir.

Dışkıda Kan Durumu; Bu durum genellikle Hemoroid ve İdrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca böbrek kanseri ve kolon kanserinin de ilk göstergeleri arasında bulunabilmektedir. Herhangi bir kanama durumuyla karşılaşmanız durumunda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Ciltte Değişimler; Cildinizde yer alan benlerde, boyutsal, renksel ya da şekilsel değişim farketmeniz durumunda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir. Yeni oluşan lekeler genelde cilt kanserinin ilk belirtileri olarak bilinmektedirler.

Lenf Nodlarında Görülen Şişlikler; Solunum yolu enfeksiyonuyla ilgili olarak herhangi bir problem yaşamıyorsanız, koltuk altınızda, boynunuzda ve diğer bölgelerinizde bulunan lenf bezlerinde şişlik olması durumunda mutlaka hekiminize gitmeniz gerekmektedir.

Yutma Zorlukları; Bazı insanlarda hiçbir sorun olmasa bile bazı zamanlarda yutkunma gibi zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu durumun yanında kilo kaybı gibi, kusma gibi problemler de gözükürse mutlaka bir hekime gitmeniz gerekmektedir. Bu durumlarda boğaz kanseri ve mide kanseri olabilmektedirler.

Mide Yanmaları; Yemenizde ve içmenizde bir problem yaşamadığınız durumlarda, stresli olmadığınız bir aralıkta midenizde yanma ve ekşime gibi bir problem karşılaşmanız durumunda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir. Bu durumda mide kanseri ve boğaz kanseri belirtileri olabilmektedir.

Ağızda Görülen Değişimler; Sigara içmeniz ve tütün çiğnediğiniz durumlarda ağız kanseri riski olma ihtimaliniz çok yüksektir. Son zamanlarda ağız içinizde ve dudaklarınızda beyaz lekeler, kırmızı lekeler oluşması durumunda mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Nedensiz Kilo Kayıpları; Diyet, egzersiz alışkanlıklarınızın değişim gösterdiği zamanlarda kontrol edemediğiniz şekilde kilo kaybı başlaması durumu fark ederseniz bu durum tiroid problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bunun yanında ise pankreas, mide, akciğer kanseri gibi belirtilerden birisi de olabilmektedir. Böyle bir durumda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Ateşlenme Durumları; Ateş vücudun enfeksiyonla mücadelesi manasını taşımaktadır. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaması durumunda da lösemi ya da lenfomanın habercisi olabilmektedir. Bundan dolayı 3 günü geçen sürede ateşlenme durumunuz devam ederse mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Memede Görülen Değişimler; Meme kanserinin %1’lik durumu erkeklerde görülmektedir. Memelerinizde elinizi değdirdiğinizde herhangi bir beze hissetmeniz durumunda mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Nedensiz Ağrılar ve Yorgunluklar; Birçok kanser türünde en temel belirtilerin başında her ne kadar dinlenseniz de geçmesi mümkün olmayan yorgunluklar ve ağrılar yer almaktadır. Bu durumların günlük yaşamınıza engel olacak duruma gelmesi durumunda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Öksürük Durumları; Herhangi bir hastalık durumunuzun söz konusu olmadığı durumlarda 3 haftayı geçen süreç aralığında geçmeyen, inatla devam eden öksürük durumunuz varsa mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir. Öksürükle beraber nefes darlığı, kan gibi vakalarla karşılaşmanız akciğer kanserinin habercisi olabilmektedir.

kanser belirtileri kadın
kanser belirtileri kadın

Kanser Belirtileri Kadın

Kanserden korunmak adına rutin şekilde yapılan testlere güvenmemeniz gerekmektedir. Vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Algılarınızı açık tutmanız durumunda algılarınızın size vermiş olduğu tehlike sinyalini kaçırmanız mümkün değildir. Kanser belirtileri kadınlarda aşağıda yer alan etmenlerin her birisi durumunda görülmektedir.

Hırlama, Nefes Darlığı; Bu durum genellikle akciğer kanseri teşhisleri arasında bulunmaktadır. Yaşamınızda hiçbir değişimin olmadığı durumlarda, birkaç merdiven çıktığınız durumlarda ya da buna ek olarak yürüdüğünüz durumlarda tıkandığınızı far ederseniz hemen bir hekime gitmeniz gerekmektedir.

Kronik Öksürükler ve Göğüs Ağrıları; Bazı akciğer hastalarının omuzlarına ya da göğüslerine doğru ağrı yaşadıklarını söyledikleri gibi bu durum lösemi ve akciğer kanserinin etmenleri arasında bulunmaktadır.

Sık Ateşlenme ve Enfeksiyon Durumları; Bu durum kan hücrelerinde ve kemik iliklerinde başlangıç sağlayan löseminin ilk belirtileri arasında bulunmaktadır. Lösemiyse, kemik iliklerinin anormal şekilde kan hücreleri üretmesine neden olup vücudun enfeksiyonla savaşma gücünü düşürmektedir.

Yutkunmalarda zorluk; Bu durumsa genel olarak yemek borusu ve gırtlak kanseriyle ilişkilendirilmektedir. Bazı durumlarda ise akciğer kanserinin erken belirtileri arasında bulunmaktadır.

Lenf bezlerinde şişme durumu; Şişkin ve büyümüş olan lenf bezleri kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Böyle bir durumda mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Kolay meydana gelen morarmalar ve Kanamalar; Bu durum genel olarak plateletler ve kırmızı kan hücrelerinde anormal durum olmasının göstergesidir. Bu durum sonucu olarak ise lösemi belirtisi görülebilmektedir.

Güçsüzlük ve Halsizlik Durumları; Bu durum birçok farklı türde kanserin belirtisi olabilmektedir. Ne kadar dinlenirseniz dinlenin geçmeyen bir yorgunluk durumunuz varsa mutlaka bir hekime gitmeniz gerekmektedir.

Şişkinlik, Karın kısmında Kilo; Yumurtalık teşhisi koyulan kadınların birçoğunun karın bölgelerinde nedeni açıklanamayan, bir anda ortaya çıkabilen şişkinlik meydana gelmektedir.

Çabuk doyup yemek yiyememe durumu; Bu durum yumurtalık kanserinin ilk belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu durum hastaya teşhis koyulmadan önce başlayan iştahsızlık problemlerinin yaşanmasına bağlı bulunmaktadır.

Memede kızarma, Hassasiyet ve Şişkinlik durumları; Bu durum sonuç olarak meme kanserini işaret etmektedir. Memelerde meydana gelebilecek açıklanamayan her değişimde mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Meme uçlarında değişim; Birçok kadının söylemine göre meme kanserine yakalanmadan öncesinde meme uçlarının düzleştiklerini söylemsemektedirler. Böyle bir durumda da mutlaka hekime gitmeniz gerekmektedir.

Yüzde meydana gelen şişkinlik; Akciğer kanseri hastalarının belirli bir kısmı yüzlerinde şişme, kızarma gibi değişiklikler gözlemlediklerini ifade etmektedirler. Bu durumun nedeni ise küçük hücreli yapıda yer alan akciğer tümörlerinin göğüste bulunan kan damarlarını bloke ederek, kan akışının yüz ve baş kısmına akmasına engel olmaktadırlar. Bu durumun sonucu olaraksa yüzde şişme ve kızarıklık görülmektedir.

Tırnak yapısı değişimleri; Tırnaklarda görülmekte olan değişimler bazı kanser türlerini de beraberinde getirmektedir. Tırnakta yer alan siyah, kahverengi bir çizgi ya da nokta cilt kanseri, tırnak uçlarında meydana gelen genişleme ve yuvarlaklaşmanınsa akciğer kanserinde erken belirti olduğu ifade edilmektedir. Tırnak renginde görülen soluklaşma ve beyazlaşmaysa karaciğer kanseri riskinin belirtileri arasında bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan USB Bellekle Windows 10 Kurulumu başlıklı makalemizde usb bellekle windows 10 kurulumu, usb bellekle windows 10 nasıl yüklenir ve windows 10 format atma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

USB Bellekle Windows 10 Kurulumu

Sonraki Yazı

Bipolar Bozukluk Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir