Karın Egzersizleri Fitness

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
29 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
karın egzersizleri

karın egzersizleri

Karın Egzersizleri Fitness

Birçok insan fazla kilolarında kurtularak daha fit bir vücuda sahip olabilmek için çeşitli yöntemler aramaktadırlar. Ama hem fit hem de sağlıklı bir beden istiyorsanız yapmanız gereken şeyler çok da zor değil. Bunun temel yöntemi düzenli spor yapmak. Spor dediysek de illa bir spor salonuna gitmenizde gerekmemekte. Bir hoca eşliğinde de çalışmanıza gerek yok. Eviniz içerisinde sporunuzu yapabilir ve hayalini kurduğunuz fit vücuda sahip olabilirsiniz. Karın egzersizleri fitness ile ilgili süreci adım adım aşağıdan takip edebilirsiniz.

  • Plank Hareketi; Karın kaslarıyla ilgili olarak en etkili hareket diyebiliriz. Çapraz, rektus, yan, kalça karın kaslarının tamamı dâhil olmak üzere tüm kasları çalıştırmaktadır. Bu hareket metabolizmayı hızlandırarak duruşu düzenlemekte ve karın kaslarını da güçlendiren oldukça zor bir harekettir. Bu hareketi uygularken dirseklerini 90 derece olacak vaziyette yerde olmalı ve vücut yere paralel olmalı. Eller yumruk olacak şekilde 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalmanız gerekmektedir. Zaman içerisinde bu pozisyonda durma süreciniz arttıkça evde de keyifli bir şekilde bu hareketi yapmaya devam edeceksiniz.
karın egzersizleri plank hareketi
karın egzersizleri plank hareketi
  • Mekik Hareketi; Karın kas hareketleri içerisinde akla ilk gelen egzersiz hareketlerinden birisidir. Sırt üstü yatıp, dizlerin kırılı olması ve ayak tabanlarının yerde olması gerekmektedir. Ayrıca dizler kalça hizasında açık vaziyette olmalıdır. Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirerek parmaklarınızı birbirine geçirmeniz gerekmektedir. Başparmaklarınızın ayrıca kulaklarınızın arkasına gelmesi gerekmektedir. Sonrasında dirseklerinizi dışa doğru açık tutarak hafifçe içe dönük yapıda ayarlamalısınız. Çeneniz hafif yukarı kalkmış vaziyette olmalıdır. Göğsünüzle çeneniz arasında boşluk bulunmalıdır. Bu hareketi yaparken karnınızı içe çekmeniz gerekmektedir. Başınız, boynunuz ve kürek kemiklerinizin aynı anda yerden kalkması gerekmektedir. Tepe noktaya geldiğinizde yaklaşık 2 saniye bekleyerek sonrasında ise aşağı yavaşça inerek hareketi sonlandırmanız gerekmektedir.
karın egzersizleri mekik hareketi
karın egzersizleri mekik hareketi
  • Leg Raise Hareketi; Karın bölgesinin alt kısmını güçlendirmek bir hayli zordur. Karın kaslarında ise alt kısımları yoğun olarak çalıştıran hareketlerin arasında leg raise bulunmaktadır. Evinizde halının üzerine sırt üstü yatarak ellerinizi sabit bir objeye tutunmanız gerekmektedir. Sonrasında ise bacaklarınızı bir araya getirerek aynı anda yukarı kaldırmanız gerekmektedir. Yukarı kaldırdıktan sonra ise yavaşça aşağıya indirmeniz gerekmektedir. Bu hareketi 3 set olacak şekilde 10 tekrar yapmanız gerekmektedir.
karın egzersizleri leg raise hareketi
karın egzersizleri leg raise hareketi
  • Flutter Kicks Hareketi; Alt karın kaslarınızın çalışmasını sağlayan diğer bir önemli harekettir. Bu hareketi uygulamanız için halı üzerine sırt üstü yatarak iki elinizi de dirseklerine kadar kalçanızın altına almanız gerekmektedir. Düz bir şekilde duran bacaklarınızı ise sırayla yere bir karış olacak bir mesafede tekme atar şekilde kaldırıp indirmeniz gerekmektedir. Bu hareketi de yine 3 set olacak şekilde 20 tekrar uygulamanız gerekmektedir.
karın egzersizleri flutter kicks hareketi
karın egzersizleri flutter kicks hareketi
  • Mountain Climbers Hareketi; Bu hareket hem üst bölgenizi hem de karın kaslarınızı çalıştırmaktadır. Bu hareketi uygulamak için şınav pozisyonu alarak bir dağa tırmanır gibi ayaklarınızı sıralı bir şekilde öne çekip arkaya itmeniz gerekmektedir. Bu hareketi yine 1dk boyunca yapmaya çalışmalısınız. Düzenli bir hale geldikten sonrasında ise süreyi arttırmaya özen göstermelisiniz.
karın egzersizleri mountain climber hareketi
karın egzersizleri mountain climber hareketi
  • Arms- High Partial Sit Up; Bu hareket mekik hareketine benzemektedir. Yapması ise mekikten daha kolay olup belinize zarar vermeyecek bir egzersiz çeşididir. Hareketin size sağlayacağı fayda ise üst kaslarınızın çalışmasını sağlamasıdır. Bu hareketi uygulamak için sırt üstü yere yatmanız ve bacaklarınızı 90 derecelik açıda açmanız gerekmektedir. Sonrasında kollarınızı yukarı kaldırarak kollarınızın size vermiş olduğu güçle yerden biraz kalkmaya çalışmanız gerekmektedir. Sonrasında yine yere uzanmanız gerekmektedir. Bu egzersiz hareketini ise 3 set olarak 15 tekrar şeklinde uygulamanız gerekmektedir.
arms high partial sit up karın egzersizi hareketi
arms high partial sit up karın egzersizi hareketi
Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Yazılım Mühendisi Görev Tanımı

Sonraki Yazı

Yapay Zeka Nedir Kısaca

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir