Kayıt Parasıyla İlgili Güncel Bilgiler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
okullarda toplanan kayıt parası

okullarda toplanan kayıt parası

Kayıt Parasıyla İlgili Güncel Bilgiler

Milli Eğitim Bakanımız (MEB) Ziya Selçuk, okulların açılmasına yakın bir dönemde özel sınıflar ve öğrencilerden toplanan kayıt parasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanımız, “veliler bağış parası vermek istemiyoruz!” dediklerinde bu durumun zorunlu olmadığını ifade etti. Aksine okulların öğrencilerin kaydını yapma mecburiyetleri olduğunu ifade etti. Yasal Olarak böyle bir durumun söz konusu olmadığı hakkında ifadelerde bulundu.

Yeni eğitim döneminin “9 Eylül Pazartesi” günü başlayacağını belirten, ayrıca bu süreçle birlikte uyum eğitiminin de başladığını ifade eden Ziya Selçuk, velilerin kafasını bir hayli karıştıran kayıt parası durumunun aşılmasıyla ilgili açıklama yaptı. İlk olarak okullarda gelişim bütçesine yönelik uygulamayla ilgili ne durumda olduğuna dair kendisine gelen soru üzerine  “temelde anayasal olarak zorunlu eğitimin bulunduğunu, devletin bundan dolayı bütçeyi gerekli yerlerde harcayacağını” belirtmiştir.

Bakanımız, velilere verilmek istenen mesajın “bu şekilde bir sorun yoktur değil, aslında bir sorun vardır, okullarımızda da bu sorunu yaşamaktayız” olarak açıklama yaptı ve devamındaysa “okullarda toplanan paranın bağış yapmazsanız kaydınız olmaz gibi bir düşünceyle bağlanmaması hakkında” velilere uyarılarda bulundu. Velilerin bu durumlarda “e-okul” sistemini incelediklerinde çocuklarının kayıtlarının otomatik olarak yapılmış olduğunu görebileceklerini de ifade eden bakanımız “velilerin okula gidip sıfırdan kayıt yaptırmalarına gerek olmadığını” sözleri arasında dile getirdi.

Belirttiğimiz süreçlerin beraberinde ise bazı durumlarda okul aile birliklerinin okullarda eğitim kalitesinin yükselebilmesi adına ekstra olarak kurslar, ders ve okullarda yer alan fiziksel kullanımları iyileştirme, bahçede öğrencilerimizin keyifli bir zaman geçirmeleri için düzenleme ve güzelleştirme gibi iş süreçlerinin hızlı şekilde yürüyebilmesi için bağışta bulunduklarını da ifadelerinde velilere duyurdu.

Velilerimizden bir kısmının bu duruma olumlu yanıt verdiğini, bazı velilerimizin ise “ben ödeme yapmak istemiyorum” gibi söylemlerde bulunduklarını belirten bakanımız “siz ödeme yapmadınız, çocuğunuzun kaydını yapmıyorum” gibi söylemlerin kanunen kabul görmeyeceğini tekrar dile getirdi.

Okullar içerisinde farklı sınıfların bulunma durumuyla ilgili olarak da “mevzuata bu durum aykırıdır, sosyolojik olarak ele alacak olursak da doğru bir durum değildir ve okul içerisinde zıt çatışmalara, çalışma barışıyla ilgili olumsuz etkilere yol açabilmektedir” söylemleriyle, bu durumu onaylamadığını ifade etmektedir.

Bakanımız okulların gelişim bütçeleri ile ilgili olarak da “her bir okulun ne gibi imkânlara sahip olmadığını, belirli fonksiyonlar üzerinden okulların profilleri ile ilgili değerlendirme ve düzenleme çalışmalarının pilot olarak belirli illerde başlatıldığını, özel öğretmen, kadrolu öğretmen, sosyal kullanım alanları, fiziksel olarak geliştirmeler” gibi işlevlerin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların başladığını da söylemlerinde dile getirmiştir. Bu sürecinse tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için hedefleri olduğunu da ifade eden bakanımız özel sınıflarla ilgili soruşturma durumlarının da devam ettiğini sözlerinde nitelendirmiştir.

Öğrencilerimiz için yeni okul döneminde derslerinde olan başarılarının artması, güncel müfredata uygun yapıda içeriklerin iyice öğrenilebilmesi adına yardımcı kitaplarla ilgili detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adidas Okul Çantası başlıklı makalemizde adidas sırt çantası ve okul çantası markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

TYT Kitapları Matematik Dersi

Sonraki Yazı

2020 Yılında Liselerde Sınıf Geçme Sistemi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir