Kaynak Kitap (Yardımcı Kitap) Yasak mı ?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
kaynak kitap yasak mı

kaynak kitap yasak mı

Kaynak Kitap Yasak mı (Yardımcı Kitap)?

Kaynak kitap durumu öğrencilerimizin velileri tarafından bir hayli tepkiye neden olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu durumla ilgili olarak genel çıkarmasına rağmen de okullar ve öğretmenlerimiz tarafından oldukça sık bir şekilde istenmektedir.

MEB tarafından öğrencilerimize kitapların ücretsiz dağıtılmasına rağmen bazı bölgelerde yer alan okullarda öğretmenlerimiz dağıtılan kitapların bilgi açısından yetersiz içerikte olduğunu bu nedenle de “kaynak kitap” taleplerini sıkça belirtmektedirler. Öğretmenlerimiz bu durumu velilere “Almak gibi bir mecburiyetiniz bulunmuyor, ama alırsanız öğrencilerimizin gelişimleri açısından iyi olur” söylemleri ile zorunlu kılmadıklarını da ifade etmişlerdir. Velilerimiz ise bu durumu duydukları halde yine de konuyla ilgili şikâyetlerini belirtmektedirler. Kitapları satın alma durumu olmayan öğrencilerimizse sınıfta alan arkadaşlarına karşı mahcubiyet yaşadıklarını, öğretmenlerimizin ise dersleri okulun dağıttığı ücretsiz kitaplardan değil de ek olarak satın alınan kitaplardan anlattıklarını dile getirmektedirler. Bu durumda da elinde kitap bulunmayan öğrencilerimiz dersleri takip etmekte zorluk yaşadıklarını da ifadelerinde belirtmektedirler.

Kaynak (Yardımcı) Kitap İstemek Kanunen Okullarda Yasak!

Bu durum genellikle her sene eğitim öğretim yılının ilk başlama anında okullara ve öğretmenlere duyurulmaktadır. Artık hem öğretmenlerimiz hem de okullarda bulunan idari kadro velilere ve öğrencilere kaynak (yardımcı) kitaplar aldıramayacak. Aldıranlar hakkında ise soruşturma başlatılacağına dair kanunname açıklanmış bulunmaktadır. Bakanlık bu durumla ilgili ilgili valiliklere de uyarılar göndermektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcımız “Mustafa Safran İmzalı” bakanlığın çıkarmış olduğu “MEB ortaöğretim genel müdürlüğünün 25.09.2018 tarihli ve 17411997 sayılı yayınevi ürünü aldırılmaması” konusuyla ilgili olan resmi yazının tüm kurumlara gönderildiğine dair de haberlere yer verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019 ve 2020 eğitim öğretim yılı takvimi (İlk Ara Tatil) başlıklı makalemizde 2019 ve 2020 eğitim öğretim yılı takvimi, 2020 ilk ara tatil ve ilk ara tatil tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

2019 ve 2020 eğitim öğretim yılı takvimi (İlk Ara Tatil)

Sonraki Yazı

Yardımcı Kitaplarda Sezona Özel Fırsatlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir