Kitap Okumanın Faydaları Yararları Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
10 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kitap Okumanın Topluma Sağlamış Olduğu Faydalar

İnsanlar doğduğu ilk andan itibaren aile fertleri tarafından konuşmaya teşvik edilmektedirler. Sonrasında yürüme, isteklerini ve ihtiyaçlarını anlatma gibi birçok etmene bağlı olarak bu süreç devam etmektedir. Okumaksa, insanların doğmuş oldukları an itibariyle en kolay ve etkili öğrenme sürecidir. Gelişmiş ülkelerde topluluklar incelendiğinde sahip oldukları bilgilerin %70’lik oranına okuma yoluyla sahip oldukları görülmektedir. Günümüzde bakıldığında da okuma alışkanlığını insanlara kazandırabilmek adına birçok çalışma yapılmaktadır.

Geri kalmış olan toplumlar incelendiğinde ise bu sorunun kaynağına inildiğinde eğitimsizliğin üst noktalarda olduğu görülmektedir. Bu tarz toplum yapılarında kişiler üretmek yerine, anlamsız insanlığa hiçbir şekilde fayda sağlamayan şeylerle meşgul oldukları görülmektedir. Buradan da gördüğünüz üzere okuma alışkanlığı bilginin gelişiminde etkinlik gösteren en etkili araç olduğu için mutlaka toplumun her bir ferdine kazandırılması gerekmektedir.

Kitap Okumanın Toplumda Yer Alan Bireylere Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır?

Bireyler okuyarak, kendilerine yeni bilgiler katarak yaşanılan olayların ve gelişmelerin iç yüzlerini öğrenebilmektedirler. Bu durum bireylerin kendilerine olan güvenlerini de büyük oranlarda arttırmaktadır. Aynı zamanda bireylerin düşünme güçleri gelişerek geniş bir görüş açısına sahip olmaları da artış sağlamaktadır. Ayrıca olayları inceleme yetkinliklerinde de büyük oranlarda artış görülmektedir.

Çok okumak bireylerin kelime haznelerini de geliştirerek etkili konuşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu etki sonucunda ise insan ilişkilerinin güçlülüğü artmakta olup, konuşma gerçekleştiren kişi daha iyi bir sosyal karakter kazanmaktadır. Ayrıca kelime haznesi artan kişilerin hayal güçleri ve düşünceleri de daha geniş alana yayılmaktadır.

Toplumsal olarak hepimizin yaptığı yanlışlar tam öğrenme zamanı bulduğumuz süreçleri televizyon başında amaçsızca öldürmektir. TV kumandasıyla hiçbir anlam taşımayan boş boş dolaşılan kanallar yerine kitap okuyarak zaman geçirsek bilgi haznemizde buna oranla daha geniş kaynaklara ulaşacaktır. Ayrıca metrobüs, otobüs, tramvay gibi ulaşım araçlarında da günümüzün belirli kısmı yollarda geçmektedir. Bu zaman aralıklarında da kitap okumak oldukça fayda sağlayacaktır.

Kitap Okumanın Toplumsal Faydaları

  • Bireyler için bir ilaç işlevi taşımaktadır.
  • Birey olarak hayatı sevmemizde yer alan en büyük etmenler arasında yer almaktadır.
  • Düşüncelerin olgun bir yapıya kavuşmasına olanak sunmakla birlikte düşüncelerimizin beslenmesine de büyük katkılar sağlamaktadır.
  • Stresli olduğumuz anlarda sevdiğimiz bir kitap okumamız rahatlamamıza olanak sunacaktır.
  • Dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakmamıza fayda sağlamaktadır.
  • Bilgi haznemizin güçlenmesine direk etmen olacaktır.
  • Ayrıca kitap okuma alışkanlığı kazanmak güvenli bir çevrenin kapılarını da biz toplum bireylerine açmaktadır.
  • Toplumsal olarak insan ilişkilerimizin güçlenmesinde oldukça büyük katkılar sağlamaktadır.

Doğru Kitap Seçmek İçin Ne Yapmanız Gerekmektedir?

Yukarıda değinmiş olduğumuz gibi okunacak kitabın bireyin düşünceleri ve ilgisiyle uygun yapıda olması gerekmektedir. Sadece roman, hikâye kitapları değil de bazen Temel Yeterlilik Testi (TYT) kitapları alıp güzel bir üniversitede eğitim almak için eğitici kitaplara da yönelebilirsiniz. Ayrıca Alan Yeterlilik Testi (AYT) kitaplarıyla ilgili test kitapları, konu anlatım kitapları, tüm dersler kitapları gibi ürünlerde tercih edebilirsiniz. Bunun yanında yine okul dönemlerinde oldukça büyük kolaylıklar sağlayan ders ve sınav kitaplarıyla ilgili de ürünler alıp boş zamanlarınızda bilginizi geliştirebilirsiniz.

Yazımızı incelediğiniz üzere okumak her zaman geleceğimiz ve toplumsal değerlerimiz için büyük önem arz etmektedir. Sizde çok fazla zaman kaybetmeden geleceğiniz adına hemen bir kitap satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adidas Okul Çantası başlıklı makalemizde adidas sırt çantası ve okul çantası markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Yeni Sınav Sistemi

Sonraki Yazı

Yayınevi Nedir? Sorumlulukları Nelerdir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir