Kitap Okumanın Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
47 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,87.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
kitap okumanın faydaları

kitap okumanın faydaları

Kitap Okumanın faydaları Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Okumak, doğduğumuz andan itibaren çocukluk sürecimizden başlayarak yaşamamız boyunca bizimle yol alan her an ona aç olduğumuz bir özelliktir. Okumak kolay olduğu kadar bir o kadarda zordur. İnsan olarak her birimiz öğrenip uyguladığımız bilgilerin belirli bir boyutta oranını bu yolla öğrenmekteyiz. Kitap okumanın faydaları öncelikli olarak merak ettiğimiz, yaşamımızda bize kolaylıklar sağlayan bilgileri öğrenmemize olanak sağlamasıdır. Gelişmiş ülkeler incelendiklerinde de bilgilerin büyük oranını okuma yoluyla öğrendiklerini araştırmalarınızda görebilirsiniz. Günümüzde ise okuma alışkanlıkları daha da artış göstermektedir. Geri kalan toplumları incelerseniz sizler de göreceksiniz ki karşılaşmış oldukları sorunların temelinde okuma alışkanlıklarının bulunmadığı görülmektedir. Eğitimsiz toplumlar genellikle okuyarak geçirecekleri zamanı boş ve gereksiz, insanlık adına, kendi adlarına hiçbir yarar sağlamayan şeylerle geçirmektedirler. Bu durumsa toplumsal olarak geri kalmaya neden olmaktadır. Kitap okumanın faydalarına daha birçok örnek vermek mümkündür. Okuma alışkanlığını kişiler her şeyden önce kendi gelecekleri, kişisel gelişimleri için istemelidirler. Kitap okumanın sağladığı faydaları yine yazımızın devamında sizlere detaylı olarak sunuyor olacağız.

kitap okumanın faydaları nelerdir
kitap okumanın faydaları nelerdir

Kitap Okumanın İnsanlara Faydaları Nelerdir?

İnsanlar okuyarak çevresinde ve tüm Dünya üzerinde yaşanılan olayların, gelişmelerin iç yüzlerine inebilmektedirler. Bu durumsa insanların kendilerine olan özgüvenlerini arttırmaktadır. Ayrıca kişilerde bu durum düşüncelerinin gelişimine, kişilerin ufkunun gelişimine büyük ölçeklerde katkılar sunmaktadır. Bunun sonucu olaraksa insanlar geniş bir görüş açısı sağlamakta, olayları detaylıca inceleme yeteneği kazanmaktadırlar. Kitap okumanın faydaları nelerdir? Sorusuna cevap niteliği olaraksa yine kitap okuyan bireylerin kelime dağarcıklarının gelişimini, etkileyici konuşma yeteneklerinin gelişimini, hitap etmiş olduğu kişilere karşı etki uyandırıcı cümleler kurabilme yeteneği kazanmalarını örnek olarak verebiliriz. Etkili bir şekilde kurulan iletişimler, insan ilişkilerinin güçlenmesine büyük katkı sağlamakta, bunun sonucunda kişiler oldukça belirgin bir sosyal karakter kazanmaktadırlar. Kitap okumanın faydaları nelerdir? Sorusunun cevabına yine örneklerle devam edecek olursak, oldukça geniş kelime dağarcığı, daha fazla ve daha güçlü kavrama yeteneği, düşünce kapasitesinin artışı ve kültür düzeyinin artışı gibi etmenlerin genelini örnek olarak gösterebiliriz. Sizde zaman kaybetmeden ilginizi çeken türden bir kitap satın alarak bu gizemli dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

kitap okumanın faydaları ile ilgili sözler
kitap okumanın faydaları ile ilgili sözler

Kitap Okumanın Faydaları İle İlgili Sözler

İçeriğimizi buraya kadar okuduysanız artık kitapların insan gelişimi üzerinde göstermiş olduğu etkilere aşinasınız demektir. Sizleri buraya kadar geldiğinizden dolayı tebrik ediyoruz. Kitap okumanın faydaları ile ilgili sözleri sizler için derledik ve bu başlığımız altında bir araya getirdik. Umarım bu sözler size güç verir, gün gelir umarım sizin kitaplarla ilgili sözünüzde asırlarca söylenir.

 • Yasalar ölür kitaplar ölmez (Bulwer Lytton)
 • Öldüğünüzde unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eserler yazın, yâda değerli işler başarın (Benjamin Franklin)
 • İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü bir kitap yoktur (Geothe)
 • Dünyanın yönetimini sağlayan, kalem, mürekkep ve kâğıttır (Jonathan Swift)
 • Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır (Montaigne)
 • Kitaplardan insanı tanıdım (Roosevelt)
 • Kitaplar soğuk ama güvenilir dostlardır (Victor Hugo)
 • Bütün iyi kitapları okumak, geçmiş anıların o mükemmel kişileri ile konuşmaya benzer (Anonim)
 • Yazarlar ölür, kitaplar kalır (Bulves Ligtton)
 • Tek bir kitabın adamı olmaktan kendini koru (D’israeli)
 • Cümleler zihnimize gerçekleri çakan çivilerdir (Diderot)
 • Asgari okuyan asgari ücrete talim eder (Okuyun ve zenginleşin isimli kitaptan)
 • Okumak zihni sadece bilgi malzemesi ile doldurur, okuduklarımı bize mal eden düşüncenin gücüdür (John Locke)

Kitap okumanın faydaları ile ilgili sözlere ek olarak sizin de beğendiğiniz, içeriğimizde bulunmasını düşündüğünüz sözler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kitap Okumanın Konuşmaya Faydaları Saymakla Bitmiyor

Genel olarak çalışma saatlerimizi tamamladığımızda mesai saatleri sonrasında evimize geçtiğimizde amaçsızca televizyon karşısında kanalları dolaşıp boşa geçirilen zaman, kitap okuyarak verimli bir yapıya dönüştürülebilmektedir. Ayrıca otobüs, tren, metrobüs, tramvay gibi ulaşım araçlarında da seyahat ettiğimiz durumlarda boşa geçen zamanlarımızı kitap okuyarak verimli bir yapıya dönüştürebiliriz. Kitap okumanın konuşmaya faydaları ise birçok alanda saymakla bitmemektedir. Kelime dağarcığımızı geliştirerek etkili konuşma tekniği kazanmamızı sağlamasının yanında, belirli konularda bilgi bakımından hâkim olmamıza da elvererek bir toplumda özgüvenli olarak konuşma gerçekleştirmemizi, bir konunun yorumlanması gibi süreçleri hızlıca karşı tarafa aktarmamıza da büyük olanak sağlamaktadır. Ayrıca kitap okumanın konuşmaya sağladığı yararlardan birisi de olaylara geniş açıdan bakarak yorumlama yeteneği kazanmamızı, bir topluluk karşısında çekimser davranmadan yüksek bir özgüvenle insanları bilgilendirmemizi sağlamasıdır. Kitapların yaşamamızda değeri oldukça büyüktür. Mutlaka kitap okuma alışkanlığını düzenli hale getirmeli, çevremizi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

kitap okumanın yararları
kitap okumanın yararları

Kitap Okumanın Yararlarını Okumadan Bilemezsiniz!

Okuma olayı beşikten mezara diye rahatlıkla tabir edebileceğimiz hiçbir zaman bitmeyecek süreçler arasında bulunmaktadır. Okumanın okulla beraber sona erdiğini savunan bireyler hayatlarında büyük bir hata ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Okumak yaşam sürdüğü sürece bitmeyecek bir süreçtir. Okumanın ne sonu, ne de yaşı vardır. Her yaşta insan beyni yeni bilgilere aç durumdadır. Bu nedenle lütfen bu düşünceden bir an önce kurtulun. Zaten şuan içeriğimizi okuyorsanız muhakkak bu düşünceden çoktan kurtulmuş, hatta hiçbir zaman böyle bir düşünceye kapılmamış bir bireysiniz. Kitap okumanın yararları yukarıda saydığımız gibi binlerce sayfaya sığmayacak kadar fazladır. Hz.Ali efendimizin söylediği gibi “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü de bu durumu apaçık göstermektedir. Kitap okumanın yararları ile ilgili aslında Kutsal Kitabımız Kuranı Kerim’de de apaçık bu durumun önemi belirtilmektedir. Kura’nın ilk emri bundan dolayı “OKU” dur. Kitap okumanın yararlarını bu sözler aslında ortaya çıkarmaktadır.

sesli kitap okumanın faydaları
sesli kitap okumanın faydaları

Sesli Kitap Okumanın Faydaları

Sesli kitap okumanın faydaları ile ilgili araştırma yapan bir birey öncelikle kişisel gelişimine önem vermektedir dememiz yerinde olacaktır. Sesli olarak kitaplar okumak diksiyonun gelişiminde büyük bir değere sahiptir. Bunu anlamanın en güzel yöntemi ise 1 ay boyunca günde 30dk aralıklarla sesli olarak kitap okumak ve sonrasında kendi çevrenize konuşmanızda herhangi bir değişim olup olmadığını sormak olacaktır. Çevrenizde yer alan insanlar size bu değişimi mutlaka söyleyeceklerdir. Sesli kitap okumanın faydaları arasında en belirgin özelliklerden birisi de bu durumun zihninizi güçlendirmesidir. İsimleri hızlı olarak unutan biriyseniz mutlaka sesli kitap okuyarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca sesli kitap okumanın faydaları arasında dikkat çeken diğer bir önemli özellikse hayal gücünüzün gelişimine sesli kitap okumanın büyük oranda katkı sağlamasıdır. Bunun sonucu olarak şiirler yazabilir, şarkılar dahi yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çekçekli Okul Çantası başlıklı makalemizde busquets çekçekli okul çantası, çekçekli okul çantası ve Çekçekli okul çantası Hakan çanta hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Çekçekli Okul Çantası

Sonraki Yazı

En İyi LGS Kitapları 2020

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir