Kuantum Bilgisayar Nedir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
32 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
kuantum bilgisayar

kuantum bilgisayar

Kuantum Bilgisayar Nedir?

1981 senesinde “Kuantum bilgisayar” düşüncesi Paul Beniof ve Max Planck tarafından enerjinin sürekliliği olmadan kesikli değer şeklinde görülen m, n, k enerji kuantlarıyla salınmasının ortaya atılması düşüncesinden dolayı bu durumun teoriye dönüştürülmesi ile elde edilmiştir. Günümüzde ise kuantum fiziği ile ilgili gelişmeler yaşanması, teknolojik gelişme süreçlerinin artışı sonucu günlük yaşamda bu bilgisayarların kullanım fikri daha da yaygınlaşmıştır. Bu bilgisayarda yer alan asıl amaçsa enerji ve maddeyi birlikte ele alıp atom ve atom altı dengenin altında ifade etmeyi bu teorinin ana ilkeleri çerçevesinde amaç edinmesidir. Bunun sonucu olaraksa kuantum bilgisayarların bilinen bilgisayarların tam tersi olarak daha zor işlemleri tek başına yapabileceği hedeflenmektedir.

kuantum bilgisayar nedir
kuantum bilgisayar nedir

Kuantım Bilgisayarların üretimleri ve Kullanımları

D-Wave System adında yer alan bir firma bu şekilde bilgisayarlar yapmaya çalıştı ama bunun diğerlerinden farklı bir özelliği bulunmakta. Bu farksa firmanın daha öncesinde hiç yapılmamış kadar büyük kuantum bilgisayar yapma isteğidir. Google şirketi de yapay zekâ, hız ve web aramalarında yaşamış olduğu sorunların çözümleri için ve yeni geliştirmeler için bu firmanın sistemini kullanmaktadır. Google, NASA gibi firmalar kuantum çalışmaları için yaklaşık olarak 10 milyon civarı bir harcama gerçekleştirmiştir. Bu 2 firmada D-Wave şirketini kendilerine ait kuantum bilgisayarların donanımsal yazılımlarının kurulabilmesi için kullanmaktadırlar. Normal bilgisayarlar ve Kuantum bilgisayarlar arasında bir kıyaslama gerçekleştirildiğinde ise işlemciler kuantum bilgisayarlarda 10 kat daha hızlı çalışmaktadırlar. Yine bakıldığında da normal bilgisayarlara göre 100 kat daha yavaş çalışan kuantum bilgisayarlar olduğu da görülmektedir.

kuantum bilgisayar ne işe yarar
kuantum bilgisayar ne işe yarar

Kuantum Bilgisayar İlkelerinin Önemi

Kuantum karmaşa ve süper pozisyon olarak bilinmektedir. Gelişmiş olan bilgisayarlar ise insanlığa oldukça büyük faydalar sağlamaktadırlar. Normal bilgisayarların gerçekleştiremediği işlemleri süre katkısı da sağlayarak gerçekleştiren kuantum sistemi kuvvet göstermiş olduğu cihaza karşı da kapasitesinin tamamını kullanmamaktadır. Kuantum bilgisayarlar zor problemleri ortadan kaldırmasının yanında oldukça güçlü bir hesaplama gücüde barındırmaktadır.

kuantum bilgisayar kullanım alanları
kuantum bilgisayar kullanım alanları
Kuantum Bilgisayar Çalışma Mantığı

Normal bilgisayarlarda bildiğiniz üzere her şeyin temeli 0 ve 1 değerleri temel alınarak gerçekleştirilmektedir. Kuantum bilgisayarlarda ise bu durum kübit ismi verilen kuantum bitleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kuantum olan bilgisayarlarda atomdan daha küçük seviyede yapıların kullanımı sağlanırken normal bilgisayarlarda ise bir devrede bulunan elemanların açıklık ya da kapanıklık durumlarına göre işlemler gerçekleştirilmektedir. Atomlarda bulunan elektronlar manyetik alan oluşturduğu durumlarda bir mıknatısın hareketi şeklinde işlem gerçekleşmektedir. Bu hareket ise spin olarak adlandırılmaktadır. Elektronlar ise bu manyetik alan içerisinde kaldığında etkiye maruz kalmaktadır ve bu etkinin sonucu olarak da manyetik alan yönünde değişme gözükmektedir. Bu durum aslında normal bilgisayarlarda bulunan 0 ve 1 durumlarını da benzemektedir.

Kuantum Bilgisayar İşlem Kapasiteleri

Bu bilgisayarlarda bulunan qubitler aralarında etkileşim olması sonucunda paralel yapıda bir işlem yapma kabiliyetini sahip olmaktadırlar. Kuantum fiziğinde ise bu olaya dolaşıklık adı verilmektedir. Kuantum bilgisayarlarda işlem yapma yeteneği 2 üzeri kubit olarak formülize edilmektedir. Örnek vermek gerekirse 4 kubitle dolaşık biçimde çalışan bilgisayarların işlem kapasiteleri 16 bit olarak hesaplanmaktadır. Kuantum bilgisayarlar arasında ise işlem gücünün en fazla ulaştığı bilgisayarlar vezüv adı verilen kuantum bilgisayarlardır. Bu bilgisayarların işlemci çalışma hızı ise 512 kubittir. Kuantum bilgisayarların çalışmasına etki eden bir diğer durumsa dış etkenlerdir. Bu bilgisayarlar mümkün olduğunca dış etkenlerden uzak, düşük sıcaklıklarda çalışmalıdırlar. Buradan da anlaşılacağı üzere oldukça hassas makinelerdir.

Bir önceki yazımız olan Savant Sendromu Nedir başlıklı makalemizde Daniel Tammet, Derek Amato ve Flo ve Kay Lyman Kardeşler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Savant Sendromu Nedir

Sonraki Yazı

Yanıt Yayınları Deneme Sınavı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir