Lise Tercihleri Nasıl Yapılır 2019?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
lise tercihleri nasıl yapılır 2019

lise tercihleri nasıl yapılır 2019

Lise Tercihleri Nasıl Yapılır 2019?

Milli Eğitim Bakanlığı  (MEB) yapmış olduğu açıklamada öğrencilerimizin %10’luk kısmının Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları gibi sınavlarla öğrenci alan liselere gideceğini belirtti.  Geri kalan kısmınınsa (%90 oranı) adrese dayalı okullara yerleştirileceklerini bildirdi.

Öğrenci adaylarımız “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” ekranı üzerinden maksimum 5, “Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar” ekranı üzerinden ise yine 5, “Pansiyonlu Okullar” tercih ekranı üzerindense yine 5 tercih yapabilecekler. Yani öğrencilerimiz toplamda 15 tercihte bulunabilecekler. Tercihleri öğrencilerimiz velileri ile “e-okul” üzerinden ya da “herhangi bir ortaokul”, “imam hatip ortaokulları” gibi eğitim kurumlarının müdürlüklerinden de gerçekleştirebilecekler. Tercihlerin onaylatılması içinse muhakkak ilgili ortaokul müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

LGS puanı bulunan ve bulunmayan tüm öğrencilerimiz, yerel yerleştirilmelerle öğrenci alan okullara tercihte bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer öğrencilerimiz “Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar” ekranı üzerinden tercih işlemi gerçekleştirmezlerse, diğer ekranlar (Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar, Pansiyonlu Okullar) açılmayacak.

Lise tercihleri nasıl yapılır 2019? Özel liselere kayıt işlemi gerçekleştiren öğrencilerimiz ve yetenek sınavını kazanıp herhangi bir okula yerleşen öğrencilerimiz (kesin kaydını tamamlamış olanlar) tercih yapamayacaklar.

“Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu” çıktısı alınarak öğrenci velileri tarafından doldurulup imzalanacak. Tercihlerin sisteme girişi ise okul müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Onay durumunun ardından ise 2 nüsha çıktı alınacak. Bu nüshanın birisi öğrenci velisine verilecek, diğeri ise okulda saklanacak.

Önemli Uyarı: Yerel yerleştirmelerde aynı okul türünden sadece 3 okul seçilebilecek. (Anadolu Liseleri, Mesleki Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri).

Yerel yerleştirmelerde  okulun türü, kontenjan durumu ve konumlarına göre il ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulmuş olan ortaöğretim kayıt alanları içerisinde yer alan okullara öğrencilerimizin ikamet adreslerine, okul başarı puanına göre yapılacak. Değerlendirmelerde eşitlik durumunun meydana gelmesinde ise 8.sınıf, 7.sınıf 6.sınıf yılsonu başarı puanlarına göre kriterlere bakılacak.

Lise Tercihleri 2019 Tercihlerinde Memnun Olmayanlar Nakil Hakkı Kullanabilecekler

Yerleştirmelere özel olan nakiller 2 dönem gerçekleştirilecek. Her dönem sınavla, yerel yerleştirmelerle öğrenci alımı sağlayan okullar, pansiyon hizmeti sağlayan okullar için de üçer adet okul seçimi yapılabilecek.

Aynı statüde bulunan okul türlerinden (Anadolu Lisesi, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Liseleri) maksimum 2 adet seçim yapılabilecek.

Öğrencilerimiz yerleştirmeye esas kılınan 2.nakil başvurusu dönemlerindeyse “Mesleki Eğitim Merkezi” tercihinde bulunabilecekler. Öğrencilerimiz nakil başvurularını gerçekleştirirken okulların boş kontenjanı olup olmadığını bakmaksızın başvurularını herhangi bir “ortaokul” ya da “İmam Hatip” okul müdürlüğüne gerçekleştireceklerdir.

Lise tercihleri 2019 nakil işlemleri ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir durum varsa da yorum olarak bizlere belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Son Çıkan Kitaplar 2019 başlıklı makalemizde en son çıkan kitaplar ve en son çıkan kitaplar 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

En Son Çıkan Kitaplar 2019

Sonraki Yazı

2019 2020 Okutulacak ders kitapları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir