Matematik Kadın Erkek Eşitliğinin Kanıtı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
15 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
matematikte kadın erkek eşitliği

matematikte kadın erkek eşitliği

Kızların ve Erkeklerin Matematikte Eşit Olduklarının Kanıtı

Toplumsal olarak kızların matematikle ilgili olarak erkeklerden daha kötü olduklarına dair bir söylem dolaşıp durmaktadır. Araştırmacıların yapmış olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde ise bu yargı tamamen suya düşmüştür. Araştırmacılar, 104 çocuğun beyin aktivitelerini MR le gözlemlemiş ve sonucu olaraksa cinsiyete bağlı bir farkın bulunmadığı kanıtlanmıştır.

Yıllarca insanların beyinleri matematikle ilgili olarak bir cinsiyetin daha üstün olduğunu ifade etmiştir. Son yapılan testler sonucu olaraksa bu durumun tamamen bir yalan söylem olduğu ortaya çıkmıştır.  Araştırma uzmanları, 3 yaş ve 10 yaş aralığında bulunan 55 kız ve 49 erkek üzerinde toplamda 104 çocuk üzerinde MR beyin taraması gerçekleştirdiler. Çocuklardan bu test esnasında istenen şeyse basit matematik konularıyla ilgili oluşturulmuş olan videoları izlemekti. Gözlemleme sonucunda 2 cinsiyetin beyin aktivitesinde de bir fark olmadığı ortaya çıktı.

Ayrıca kız çocukları ve erkek çocuklarının kendilerine verilmiş olan matematik konusuna dair ilgileri arasında da bir fark olmadığı gözlemlendi. Buna ek olaraksa beynin büyük yaş aralığında bulunan çocuklarda nasıl geliştiğine dair bir farka da ulaşılamadı.

Carnegie Mellon Üniversitesi Nörolog Uzman Jessica Cantlon bilimin halk inanışı ile örtüşmediğine dair bilgi vererek devamında;

“Çocukların beyinlerinin herhangi bir cinsiyete bağlı olmaksızın benzer şekillerde çalıştıklarını gözlemledik. Bundan da umarız ki çocukların matematikte neler başarabileceklerine dair beklentiler ortadan kalkmaya başlar” cümlesiyle de halk arasında yanlış algının tamamen ortadan kalkmasına dair gönderim cümlesi kurmuştur.

matematikte kız erkek eşitliği
matematikte kız erkek eşitliği

Kadınların ve Erkeklerin Matematik Zekâsı Eşit

Araştırma uzmanları 1990 ve 2007 seneleri arasında yapmış oldukları 1,3 milyon bireyin ilköğretim, lise, üniversite eğitimlerinde 242 kişinin matematik başarılarını gözlemleyip, uzun dönemli bilimsel çalışmaları da inceleyerek kadınların erkekler kadar matematik dersinde başarılı olduğunun sonucuna vardılar. Araştırma sonuçlarıysa Psychological dergisi üzerinde yayınlanmıştır. Toplum bilimcilere göre kız-erkek matematik başarısı her 2 cinsiyette de eşit, bazı ebeveynlere ve öğretmenlere göre ise erkekler kadınlardan daha başarılı düşüncesi bulunmaktadır. Araştırmayı yazılı olarak eleştiren Wisconsin-Madison Üniversitesi Psikoloji ve Kadın Araştırmaları Profesörü Janet Hyde bu şekilde düşüncelerin kadınların kariyer seçiminde olumsuz etkiler yarattığını da yazısında dile getirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Android Güvenlik Açığı Bulanlara Para Ödülü başlıklı makalemizde android güvenlik açığı, android güvenlik açığı bulanlara para ödülü ve google para ödülü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Android Güvenlik Açığı Bulanlara Para Ödülü

Sonraki Yazı

USB Bellekle Windows 10 Kurulumu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir