Meslek Seçiminde Zorlanıyorum

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
27 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,93.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
meslek seçimi

meslek seçimi

Meslek Seçimi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnsanlar konuşmaya başladıkları ilk anda ilk sorularından birisi “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” şeklinde bir soru yöneltmektedirler. Özellikle hepimizin çocukluk dönemlerinde bizler de küçüklere halen aynı soruyu sorarız. Annelerimiz, babalarımız, öğretmenlerimiz, komşularımız, arkadaşlarımız hemen hemen herkes bu soruyu sorgulamaktadırlar. Cevap ise “doktor olmak istiyorum, avukat olmak istiyorum” gibi rutin şekilde verilmektedir. Ortaokul sürecini tamamlayıp lise dönemine geldiğimizde ise bu soruya net bir cevap verecek durumdan yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Kariyer seçimimiz bu süreçten sonra belirsiz bir yapıya dönüşüyor. Belirsizlik durumu bizi rahatsız etmenin aksine birçok seçim olduğundan dolayı rahatlıkta vermiş olduğu durumlar görülmektedir. “Meslek seçimi” yüksekokula başlama hazırlıklarına geçildiği andan itibaren ilgili bir programı seçmek adına baskılar da beraberinde başlıyor. Sınavı başarılı bir şekilde geçip, herhangi bir alan yerleştikten sonrasında da gerçekten istediğimiz meslek bu mu diye kendimizi sorguladığımız zamanlarda olmaktadır.

Yüksekokul eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından da seçtiğimiz meslek dalıyla ilgili alanda çalışmamız için çevresel baskılarda gelmeye başlıyor. O durumlarda dahi hangi işe uygun olduğumuz konusunda birçok kişi halen kararsız kalmaktadır. Aslında hepimizin istemiş olduğu şey bize bir iş gibi gelmeyen, yeteneklerimizi ve bilgilerimizi kullanabileceğimiz, bizi tatmin edici nitelikte bir iş. Aradığımız iş bile değil, gönülden bağlı olarak, severek yapacağımız bir meslek.

Meslek seçimi arasında insanlar yapmış oldukları işleri farklı 3 seçenek olarak görmektedirler. Bunlar;

  1. Zorunluluk olarak. İnsanlar yaptıkları işleri görev olarak gördüklerinden dolayı herkesin hafta sonu tatili için çalıştıklarını zannetmektedirler. Tatil yapmak, mola vermek için yaşamlarını sürdürmektedirler 1.seçenekte bulunan kişiler. Onların en belirgin düşünceleri arasında yaptıkları işi hayatlarını devam ettirmek için yaptırım düşüncesi bulunmaktadır. Yaptıkları işi her ne kadar berbat bulmasalar bile yaşamış oldukları tatmin duyguları oldukça azdır.
  2. Kendilerine sunulmuş olan bir kariyer fırsatı olarak. Kariyer meraklısı olan bireyler yapmış oldukları işten ziyade çalışmış oldukları şirkette terfi etme, yükselme beklentisi içerisine girerler. Yüksek oranlarda zam almaktan keyif almaktadırlar. Kariyere olan merakları bu insanlara işlerine daha fazla zaman ayırma, mesai süreleri dolmuş olsa da çalışmaya devam etme gibi teşvik sunmaktadır. İstemiş oldukları yükselimi bulduklarında da çalıştıkları işten tatmin olmamaya başlamaktadırlar.
  3. Fırsat olarak. Bu şekilde çalışanlar hayatlarının işini yapmaktadırlar. Çalıştıkları şirkette yapmış oldukları iş için gerektiği durumlarda para dahi vermeyi göze almaktadırlar. Bu şekilde çalışan insanlar yapmış oldukları işin ötesinde kendilerinin de büyük bir amaç için hizmet ettiklerini düşünmektedirler. Var olan yeteneklerini yapmış oldukları mesleklerde fazlasıyla kullandıklarını düşünmektedirler.

Meslek seçimi ile ilgili olarak yukarıda yer alan sıralama sizleri hiç şaşırtmasın. Mutlaka çevrenizde her 3 maddeye de uygun meslek sahipleri bulunmaktadır. Severek yapılmış olan işlerin yalnızca maaş alınan iş olmaktan çıkarak yaşama amacınız niteliğinde bir değer taşıması hiç kuşkusuzdur.  Hayatınızın işini bulduğunuz anda doyuma ulaşır ve oldukça mutlu bir hayat sürersiniz.

meslek seçiminde zorlanıyorum
meslek seçiminde zorlanıyorum

Meslek Seçiminde Zorlanıyorum?

Doğru bir kariyer seçimi yapmadan önce kendinizi tanımanız ve anlamanız gerekmektedir. Her bireyin kişisel değeri, ilgi alanları, yetenekleri farklılık göstermektedir. Bundan dolayı seçim yapmadan önce kariyer testleri gerçekleştirebilir, bu değerlendirmeler sonucunda ise kendi hakkınızda bilgi topladığınız gibi uygun meslek listesi hazırlamanızda mümkün olmaktadır. Ayrıca bu süreç içerisinde yaşam koçlarından ve kariyer koçlarından da destek almanız fayda sağlayacaktır. “Meslek seçiminde zorlanıyorum?” sorusunun net cevabı yukarıda belirttiğimiz içerikte bulunmaktadır. Başka neler yapabilirsiniz? Gelin bunlara da birlikte bakalım.

  • Keşfedilecek meslekler belirlemeniz faydalı olacaktır. Burada da dikkat etmeniz gereken becerilerinize uygun meslek listesini oluşturmanızdır. Sonrasında ise bu liste içerisinde en çok ilginizi çeken mesleği bulabilirsiniz.
  • Kısa bir meslek listesi oluşturun. Bu listede minimum 3 maksimum 5 tane meslek olsun.
  • Aydınlatıcı görüşmeler sağlayın. Listenizde birkaç meslek kaldığı durumda derinlemesine araştırma yapmanız gerekmektedir. Toplamış olduğunuz tüm bilgileri bir araya getirerek en uygun mesleği tercih edebilirsiniz.
  • Kariyer planı oluşturun. Hedefinize ulaşabilmeniz adına gereken tüm adımlarınızı tutacağınız bir liste oluşturun. Bunu ise size A noktasından B noktasına, sonrasında ise C noktasından D noktasına götürecek bir yol olarak düşünün. Ayrıca planınızda önünüze çıkabilecek tüm engeller ve çözüm yollarının da bulunması size fayda sağlayacaktır.
Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir

Sonraki Yazı

Kaliteli Tükenmez Kalem

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir