Okuma Yazma Setleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 1,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
okuma yazma setleri

okuma yazma setleri

Okuma Yazma Setlerinin Çocuklarımıza Faydası

Okuma yazma setleri okul öncesi dönemlerde, beyin gelişiminin ve sinaptik adı verilen bağlantıların kurulma oranını en yoğun ve çok hızlı bir şekilde yaşadığı dönemdir. Zihin gelişimi, çocuklarımızın biliçsel, dil, motor, sosyal duyguları ve duygusal olarak gelişimleri için oldukça güçlü bir yapı oluşturmaktadır. Bundan dolayı çocuklarımızın öncelikli olarak okul öncesi dönem olarak nitelendirilen yaşamlarının ilk 6 yılı içerisinde çok hızlı büyüdükleri uzmanlarca da kanıtlanmıştır. Bu süreçte çocuklarımıza bu şekilde setler kullanmaları için olanak sunduğumuzda ise kendi potansiyellerini geliştirmelerine ve toplum içerisinde üretken bir birey olmalarına olanak sağlamış oluruz. Çocuklarımızın beyin yapıları okul öncesi dönemlerde oldukça hızlı bir şekilde geliştiğinden dolayı, bu süreç beyin yapısının çevresel etkilere en açık olduğu dönem olarak nitelendirilmektedir.

Okuma Yazma Seti Çocuklarımızın Gelişimleri İçin Oldukça Önem Taşımaktadır

Okuma yazma seti, çocuklarımızın ilköğretim çağına başlamadan önce hem bedensel, hem zihinsel hem de duygusal ve sosyal bir açıdan bir bütün olarak gelişmesini sağlamaktadır. Çocuklarımızın ilköğretimde başarılı olabilmeleri için gerekli olan davranışları, okuma yazma öğrenmesine yardımcı olacak kavramları ve becerileri çocuklarımıza kazandırmaktadır. Bu dönemi doğru bir tutumda geçiren çocuklarımız, ilerleyen süreçlerde öğrenme kademelerinde de oldukça başarılı olmaktadırlar. Okuma ve yazma becerisi, bireylerin yaşam boyu öğrenmelerini gerektiren evrelerden birisidir. Okuma alışkanlığı edinme, okuduklarından anlam çıkarabilme, konuşulan dili doğru ve akıcı bir şekilde konuşabilme, kendilerini sözel olarak ifade edebilme, yazı ile ifadelerini vurgulayabilme gibi etmenler erken çocukluk dönemlerinde başlamaktadır. Bu süreç oldukça kritik bir süreçtir. Çocuklarımızın edinmiş olduğu konuşma dilleri, görsel ve işitsel ayırt etme özelliği, düşünme özelliği, sebep ve sonuç ilişkisi kurma gibi bireysel özellikleri bu dönem aralığından başlayarak gelişmektedir.

okuma yazma setleri yardımcı kitaplar
okuma yazma setleri yardımcı kitaplar

Okuma Yazma Set Ürünleri Hakkında Bilgilendirme

Okuma yazma set içerisinde yer alan öğretici araç gereçlerle sınırlı kalmayıp birçok farklı türde çalışma etkinliği olarak da değerlendirilmelidir. Okul öncesi eğitim sürecinde yer alan asıl amaç, çocuklarımıza okuma yazma öğretmek değil, onların ilkokul dönemlerinde okuma yazmayı çok hızlı bir şekilde kavrayabilmelerine olanak sağlamaktır. Çocuklarımıza öncelikli olarak okuma yazmanın gerekliliğini ve gerçek yaşamla ilişkisini benimsetmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Okul Öncesi Dikkat Güçlendirme Setleri başlıklı makalemizde dikkat güçlendirme setleri ve okul öncesi dikkat güçlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Ortaokul Yardımcı Kitapları

Sonraki Yazı

5.Sınıf Yardımcı Kitaplar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir