Savant Sendromu Nedir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
32 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Savant Sendromu Nedir

Savant Sendromu Nedir

Savant Sendromu Nedir?

Savant sendromu, gelişimsel yetersizlik ve zihinsel olarak yetersizliğin yanında birçok insanda bulunamayan sıra dışı becerileri olan kişiler anlamını taşımaktadır. Böyle bir durum doğuştan olabildiği gibi olası bir beyin zedelenmesinde de ortaya çıkabilmektedir. Şöyle düşünün “olası bir kaza sonucunda kafanız bir yere çarptı. Sonrasında birkaç gün kendinize gelemediniz. Uykudan uyandığınızda ise herşey size çok farklı gözükmeye başladı. Hiç anlamadığınız anda daha öncesinde elinize bile almamış olduğunuz müzik aletlerini çalmaya başladınız, resim yapmaya başladınız, çözülemez derecede zor olan matematik sorularını çözmeye başladınız.” Bu anlattığımız durum kesinlikle şehir efsanesi değildir. Tamamen gerçek olmasıyla birlikte, bir hastalıktır.

19.yy kadar tarihte “Savant” kelimesi günümüzde kullanılan kelimeden çok çok farklıydı. Bilgili insanlar için söylenebilen en yüksek manaya gelen sözdü.

1927 tarihli “The Natural History Ofa Savant” adlı kitabın yazarı olan Charlet Richet’in söylemiş olduğu gibi Savant farklı alanlarda uzmanlık seviyesine gelmiş, soyut fikirleri bulunan enerjilerini gerçek şeyleri bulmaya harcayan kişilerdir.

Günlük yaşantımıza bakıldığı zaman belleklerimizde körelmelerin başlamasıyla birlikte de Savant kelimesi zihinsel başarı belirtisi olmaktan uzaklaşarak tuhaf bir şekilde sendrom olarak kullanılmaya başlandı.

Her savant kendisine özel yeteneklere sahiptir. Birisi resim konusunda, birisi matematik konusunda, birisi müzik konusunda, birisi bambaşka bir konuda oldukça yeteneklidir. Bu saymış olduğumuz yeteneklerden iki yada daha fazlasını bir arada bulunduran kişi sayısı ise çok az sayıdadır.

Savantların belirli bir kısmında ise zekâ geriliği, merkezi sinir sistemi hastalığı, nörolojik anormel durumlar görülmektedir. Bir kısmında ise yine otizmin hafif türü olan Asperger sendromu bulunmaktadır.

Gerçekleştirmiş olduğumuz Savant sendromu nedir? Sorusuyla ilişkin hafızaları ile kuralları yerle bir eden birkaç Savant hastasını sizlere tanıtmak istedik. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Kim Peek Savant Sendromlu
Kim Peek Savant Sendromlu
  • Kim Peek (Savant sendromlu)

Kendisi otizmli bir savanttır. Aynı anda 2 sayfayı birden okuyabilme özelliği bulunmakta idi. Her gözü bir sayfayı okumakta idi. Okuduğunu ise anında hafızasına alabilmekteydi. Gündelik işlerini yerine getirebilmek için ise babasına bağlı yaşamaktaydı. 2009 senesinde 54 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Hafızasında ise 9.000’den fazla kitabın bulunduğu söylenmektedir. Ölümünün sonrasında ise NASA beynini incelemeye almıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkmış olan sonuç ise bir hayli şaşırtmıştır. Beyin kökünde yer alan beyincik doğuştan tam olarak gelişmemiş, buna ek olaraksa 2 beyin lobunun bağlantısını sağlayan köprücüklerinde bulunmadığı gözlemlenmiştir.

Daniel Tammet Savant Sendromlu
Daniel Tammet Savant Sendromlu
  • Daniel Tammet (Savant Sendromlu)

Karmaşık yapıda yer alan çarpma, bölme işlemlerini hiçbir çaba harcamadan kafasında yapabilmekteydi. 10.000’e kadar herhangi bir rakamında asal olup olmadığını anında karşısındakine söylemekteydi. Matematik işlemlerini bir ışınlanma hızıyla yapmasının yanında 10 yabancı dil biliyordu ve konuşuyordu. Yeni bir dili ise 1 haftalık süreç içerisinde anında öğrenebilmekteydi. Ayrıca kendisine özgü bir dilde geliştirmiştir. Çocukluk dönemlerinde geçirmiş olduğu doktorlar tarafından da temporal lop epilepsi teşhisi konulan birkaç havale sonrası bu yeteneği kazanmıştır. Sendromlu olarak yaşamlarını sürdüren 100 dahi listesinde yer almaktadır. Savantlar arasında en ilginç olanı ise beynin sol tarafına bağlı bulunan dilsel yeteneklerle ilgili sürekli problem yaşamalarıdır. Bu da konuşma bozukluğuna yol açmaktadır. Daniel ise bunun tam aksine oldukça konuşkan birisidir. Bu durum ise olağandışı kabul edilmektedir.

Derek Amato savant sendromlu
Derek Amato savant sendromlu
  • Derek Amato (Savant Sendromlu)

Kendisi satış eğitmenliği yapan normal bir insanken 2006 senesinde 39 yaşlarında kafasını şiddetli bir biçimde havuzun kenarına çarpması sonucunda hayatı değişti. Belirli bir süre bilinç kaybı yaşamasının ardından kendisine geldiğinde ise geriye baş ağrıları ve bellek kaybı kalmıştı. İşitme duyusunda da %35 oranlarında azalma meydana gelmişti. Geçirmiş olduğu travmanın ardından bir arkadaşının evinde piyanonun başına geçtiğinde ise hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlamıştır. Kaza öncesinde müzikle, piyano ile hiç ilgisi olmayan Derek kaza sonrasında ünlü bir piyanist haline geldi. Sonrasında ise birçok müzik aletini profesyonel olarak çalmasıyla bilinmektedir.

Stephen Wiltshire Savant Sendromlu
Stephen Wiltshire Savant Sendromlu
  • Stephen Wiltshire (Savant Sendromlu)

1974 senesinde doğmuş olan Stephen’a 3 yaşındayken otizm teşhisi koyulmuştur. 5 yaşına geldiğinde ise olağanüstü resim yeteneği keşfedilmiştir. Yani Savant olduğu ortaya çıkmıştır. Daha çocuk yaşlarda yaşından beklenmeyecek şekilde başarılı perspektif resimler çizmeye başlamıştı. Ailesinin de yönlendirmesi ile özürlülerin de eğitim almış olduğu sanat okuluna gönderilmesinin ardından Londra otobüsleri, oldukça önemli heykeller ve tarihi yapıları resim haline getirmeye yani çizmeye başladı. Çizmiş olduğu resimler kısa sürede medyanın da ilgisini çekerek birçok televizyon programına da davet edildi. Hakkında birçok kitap yazıldı. Kraliyet akademisi tarafından da en iyi çocuk sanatçı olarak seçildi. Görsel hafızası sayesinde Roma üzerinde helikopterlerle kısa bir süreliğine uçuş yapmasının ardından kilometrelik alana yayılan tüm yapıların, dair ve kapı numaralarına kadar çizimlerini gerçekleştirmiştir.

Flo ve Kay Lyman Savant Sendromlu
Flo ve Kay Lyman Savant Sendromlu
  • Flo ve Kay Lyman Kardeşler (Savant Sendromlu)

Tek yumurta ikizi ve Savantlı iki kardeştir. Geçmişte yâda gelecekte herhangi bir tarih verildiğinde hangi güne denk geldiğini anında söyleyebilme özelliğine sahiptirler. Ayrıca deha seviyesinde otobiyografik hafızaları bulunmaktadır. Söylenen herhangi bir tarihte ne giydiklerini, ne yediklerini, havanın nasıl olduğunu rahat bir şekilde söyleyebilmektedirler.

Yazımızı da incelediğiniz gibi insanların ani bir şekilde Savant olabilmeleri, olağanüstü bu yeteneklerin belirli derecelere kadar hepimizin içinde bulunduğunun bir kanıtıdır aslında.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka Nedir Kısaca başlıklı makalemizde yapa zeka nedir, yapay zeka ve yapay zeka ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Hız Yayınları Deneme Sınavı

Sonraki Yazı

Kuantum Bilgisayar Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir