Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
26 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,96.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
matematik nasıl öğrenilir

matematik nasıl öğrenilir

Matematik Nasıl Öğrenilir?

Matematik küçük yaşlarımızdan itibaren sayı saymayı öğrenmeye başlayarak hayatımıza girmeye başlamaktadır. Bunun sonrasında ise okul yıllarında matematik dersiyle daha yakından temas kurulmaktadır. Fakat dersle daha yakından etkileşim kurulmaya başladığı andan itibaren birçok kişi bu durumdan pek de hoşnut olmamaktadır. Hatta bazı zamanlarda okul yıllarında bu ders tam bir kâbus haline gelmektedir. Geliştirilen farklı birkaç yöntemle öğrenim süresi kolay bir yapıya dönüştürülmektedir. Mantık kavrandıktan sonra zor gelen konuların oldukça kolay olduğu da görülmektedir. “Matematik nasıl öğrenilir?” sorusunun cevabını yukarıda sizler için belirtmiş olduk. Şunu bilmelisiniz ki bu ders hayatınızın her alanında karşınıza çıkacaktır. Özellikle lise yıllarına geldiğiniz zaman fizik dersinin konularını kavrayabilmek için matematik biliyor olmanız gerekmektedir. İyi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız yine bu derse ait soruları doğru bir şekilde çözüyor olmanız gerekmektedir. Tüm bu saymış olduğumuz süreçlerden dolayı bu dersle aranız ne kadar iyi olursa ilerleyen zamanlarda da o kadar rahat edersiniz.

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir
Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Aklınıza takılan ön yargıları bir kenara atarak matematik dersinin güzel bir şekilde öğrenmeye ve mantığını güzel bir şekilde kavramaya çalışın. Öğrenmeye engel olan nedenlerin en başında ön yargı gelmektedir. Matematik dersinden korkanların birçoğunun temeline indiğinizde çocukluk zamanlarında meydana gelen kaygılar görülmektedir. Bundan dolayı ben yapamam, ben bunları anlayamam gibi düşüncelere kapılmadan bu derse olan ön yargınızı hemen değiştirmeniz gerekmektedir. “Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir” yanıtına uzmanlar ve eğitmenler çok basit ve net tanımlaması yapmışlardır. Matematikte eşitlik mantığı bulunmaktadır. En kolay anlatım şekli ise eşitliği bozmamaktadır. Matematik sadece sayılardan oluşan karmaşık yapıda görünen konulardan ibaret değildir. Pes etmemek gerekmektedir. Tam aksine daha fazla zaman ayırmak gerekmektedir. Farklı yapıda birçok problem çözmeyi deneyerek istikrarlı bir çalışma sonucu başarı kaçınılmazdır.

matematik nasıl öğrenilir püf noktaları
matematik nasıl öğrenilir püf noktaları

Matematik Nasıl Öğrenilir Püf Noktaları

Zekâsı normal bir seviyede bulunan her birey kolay şekilde matematik öğrenebilmektedir. Zor olarak görülmesinin en büyük nedeni ise matematiği bir zekâ oyunu gibi görmektedir. Matematik bir oyun değil, bir süreçtir. Öğrenmenin temelinde bulunan en temel özellik basit halkalardan oluşmuş olan mantık zincirini bozmadan süreci sürdürmektir. Bu durumsa kişiden kişiye değişmektedir ve zaman gerektirmektedir. “Matematik nasıl öğrenilir püf noktaları” gibi sorulara aşağıda yer alan maddelerle açıklık vermekteyiz. Maddeleri dikkatlice incelemeniz fayda sağlayacaktır.

 • Ders çalışma alışkanlığınız bulunmuyorsa dünyada hiçbir öğretmen size matematik öğretemez.
 • Matematik dersin yer alan başarısızlığın temel nedeni önceki konuların eksiklikleridir.
 • Bildiğiniz bilgileri başkalarına öğreterek bu alanda oldukça büyük yol alabilirsiniz.
 • Cevabı tahmin etme gücünüzü kullanın
 • Soruların çözümünde istenilenleri ve verilenleri yazarak karşılaştırın, bu çözüm becerinizi arttıracaktır.
 • Sorulara çözüm üretemediğinizde farklı sorulara bakarak tekrardan çözemediğiniz sorulara yönelin. Bu tekniğe turlama tekniği ismi verilmektedir.
 • Formülleri ezberlemekten kaçınarak çözüm mantığını kavramaya çalışın. Bu durum ise matematikte kısa yol mantığı olarak geçmektedir.
 • Her konuda olduğu şekilde matematik dersinin de en büyük başarısı kitap okuma alışkanlığıdır. Yeni nesil sorular okuyup anlama ve yorumlamaya dayalıdır.

adım adım matematik nasıl öğrenilir
adım adım matematik nasıl öğrenilir

Adım Adım Matematik Nasıl Öğrenilir?

 • Geçmişten kalma herhangi bir bilginiz bulunmamakta ise öğrenmeniz ciddi sabır gerektirmektedir. Burada bireylerin yapmış oldukları en büyük yanlışların başında cevabı çıkmayan birkaç soruyla karşılaştıklarında ve yanlış çözüm yöntemleri uyguladıklarında yılgınlığa düşerek dersi bırakmalarıdır. 20 soruluk bir test çözerken bunlardan 4 tanesini dahi doğru yapsanız dersi bırakmamanız gerekmektedir. Burada 4 soruyu çözmenize sebep olan durum konuyu anlamanız değil diğer konularda soruları ve metotları görmemiş olmanızdır.
 • Anlamadığınız bir konu olduğunda ya da soruları çözemediğiniz durumlarda açıklamalı çözümleri bulunan kaynaklardan faydalanmanız gerekmektedir. Ayrıca konu anlatım videolarını da incelemenizde yarar olacaktır. Bu konuyu anlamasam ne olur gibi bir düşünceye kapılmayın zincir halkalarında eksik bıraktığınız bir halka diğerlerini de etkilemektedir.
 • Anlamadığınız konular, çözemediğiniz sorularla ilgili çevrenizde bilen birilerinde yardım isteyiniz. Okulda öğretmenleriniz, aileniz, çevrenizde bulunan arkadaşlarınız hiç farketmez. Hangi soru tipi olursa olsun, mutlaka çözmeye çalışın, es geçmeyin. Es geçtiğiniz sorular, gün gelip bir gün karşınıza farklı bir yerde çıkacaktır.
 • Sürekli soru çözerek pratik yapmaya çalışın. Her çözmüş olduğunuz test sonrasında ne kadar hızlandığınızı göreceksiniz ve bu size ayrı bir hırs verecektir. İlk testte 20 sorudan 5 tane yapmış olsanız da mutlaka 2.testi de çözmeye çalışmanız gerekmektedir.
 • Her sınav sonrasında kendinizi sorgulamanız gerekmektedir. Netlerinizde artış var mı? Hızlanma süreci gerçekleşiyor mu? Hata sayınızda azalma var mı? Sınavlara girmeden 2 ay öncesinden itibaren mutlaka düzenli olarak soru çözmeniz gerekmektedir.
 • Matematik semboller üzerinden işlemekte olan temelinde 10 rakamdan oluşan basit bir dildir. Çince gibi zor bili eğer insan beyni öğreniyorsa matematik dilini çok kolay bir şekilde öğrenir. Bunun için azimli ve düzenli çalışma bir de sabır gerekmektedir. Sonrasında gerisi gelecektir zaten. Ben öğrenemem diyen birey varsa da zaten tembel kalmak istediği için kendisine öğrenmemeyi şartlandırmıştır. Bu dille uğraştığınızda göreceksiniz ki hayatın en güzel dillerinde birisi ile uğraşıyorsunuz. Sonrasında daha da derinlemesine konular öğrenmeye başlayacaksınız.

Adım adım matematik nasıl öğrenilir?” sorusunun cevabını da yukarıda maddeler halinde sizlere sunduk. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra matematiğe olan bakış açınız değişir.

İlgili Ürünler

Antrenman Yayınları Antrenmanlarla Matematik 1
Antrenman Yayınları Antrenmanlarla Matematik 1
Antrenman Yayınları Antrenmanlarla Matematik 2
https://www.yardimcikitaplar.com/antrenman-yayin-antrenmanlarla-matematik-3
Antrenman Yayınları Antrenmanlarla Matematik 3

Bir önceki yazımız olan Clementoni Oyuncaklar başlıklı makalemizde clementoni, clementoni cyber robot ve clementoni oyuncak hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

ALES Çıkmış Sorular ve Çözümleri

Sonraki Yazı

Meslek Seçiminde Zorlanıyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir