TYT Kitapları Matematik Dersi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

TYT Kitapları Matematik Dersiyle Yükseliyor

Ülkemizde yaklaşık olarak senede 2 milyon kişi TYT sınavına girmektedir. Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ) başkanı Mahmut Özer : “TYT sınavı bu sürece kadar lojistik bakımdan gerçekleştirmiş olduğumuz hafta sonu yapılan en büyük sınavlar arasında yer almaktadır” dedi. Bu sözlerden anlaşıldığı üzere sınavların bir hayli başarılı geçtiği, sorunsuz bir şekilde sonlandığı da toplumsal kaygıları ortadan kaldırmıştır.

Günümüzde bakıldığı zaman her ilde neredeyse yeni üniversiteler kurulmaktadır. Kontenjanlara bakıldığında da bir hayli boşluk görülmektedir. Bu durumda sınavın olması gerekli mi? Gereksiz mi? Gibi söylemlerin akıllarda oluşmasına etmen sağlamaktadır. Ülkemize bakıldığında oldukça yoğun sınav sürecinin olduğu görülmektedir. Neredeyse her yerleştirme sürecinde bir sınav durumu olması söz konusudur. Sorularsa genele özel yapıda sorulmaktadır.

Toplumsal olarak istenilen sistemse sınavların geneli temel alıp yapılması değil de öğrencilerin yeteneklerine, bilgi ve becerilerin, merak alanlarına dair bir sistemin gelmesidir. TYT sınavında sorulan sorularsa öğrencilerimizin okuma, anlama, yorumlama yapmalarına olanak sağlayan sistemde sorulmuştur. Bu şekilde sorular üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapılarak geliştirilebilmektedir. Öğrencilerimize ezber yapmak yerine müfredata uygun yapıda bilgilerini ölçme, sınama tarzında sorular sorulması daha doğru bir ölçümleme olacaktır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazananlar TYT Sınavında Matematikle Zaferi Kazandı

TYT sınavı genel olarak ele alındığı zaman zafere götüren dersler Türkçe ve Matematik dersleridir. Ülkemizde de bu derslerin birisi sözel alanı, diğeri ise sayısal alanı temsil etmektedirler. Her iki derste te başarı elde eden öğrencilerin ise araştırmalar sonucunda okuma alışkanlıkları üst düzeyde oldukları görüldü. Türkçe dersini ele alacak olursak okuma alışkanlığı olmayanlar uzun paragraf soruların bir hayli zorluk çektiler. Matematik dersi için de hikâyeleştirilmiş olan sorular öğrencilerimizin karşısına çıktı. Burada da yine okuma alışkanlıkları olanlar çok hızlı bir şekilde ilerlediler. Okullarda ise bu tarz anlatımla karşılaşmayan öğrenciler oldukça zor anlar yaşadılar soruların çözümlenmesinde.

TYT Matematik soruları sözel ifadeler temsil etmesinden dolayı öğrencilerimiz zaman planlamasında oldukça zor anlar yaşamaktalar. Bir öğrencimizin söylemi ise “Matematik sorusu çözdüğüm anda kendimi Türkçe soruları çözüyorum sandım” demesiyle olaylar iyice netlik kazanmaktadır. Özellikle sayısal alanda yürümek isteyen, kitap okuma alışkanlıkları çok fazla bulunmayan öğrencilerimizin kaybettiği bir sınav oldu.

Yazımızdan da incelediğiniz üzere TYT sınavında yeni müfredata uygun içerikte TYT kitapları matematik için uygun ürünlerin tamamına linkten ulaşabilir, bu mağduriyetten kurtularak geleceğinize dair sağlam bir adım atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan TYT Hazırlık Kitapları başlıklı makalemizde temel yeterlilik testi sınavları, tyt hazırlık kitapları ve tyt kitapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

2019 – 2020 LGS Kaynak Kitap Önerileri

Sonraki Yazı

Kayıt Parasıyla İlgili Güncel Bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir