Yapay Zeka Nedir Kısaca

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
31 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,87.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
yapay zeka nedir

yapay zeka nedir

Yapay Zekâ Nedir?

Son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde “Yapay zekâ nedir?” sorusu iyice tartışma konusu haline geldi. Bir kesim yapay zekânın insani gücü azaltacağını bundan dolayı da işsizliğin meydana geleceğini vurgularken bir kesim ise yapay zekânın büyük fırsatlar doğuracağını belirtmektedir.

Kısaca tanımını yapacak olursak; Yapay zekâ insanlar gibi davranışlar sergileyen, sayısal olarak mantık yürütebilen hareket edebilen, konuşabilen, sesleri algılayabilen birçok yeteneği bir arada taşıyan yazılımsal ve donanımsal sistemlerin bütününe verilen isimdir. Farklı bir anlamı ise bilgisayarların insanlar gibi düşünmesinin sağlanmasıdır.

Yapay zekâya herhangi bir A sorusu yöneltildiği zaman daha öncesinden kendisine programlanmış A sorusunun cevapları arasından en rasyonel olanları seçip soru soranlara sunmaktadır. Bu nedenle her A sorusunun gelmesinde sorunun cevaplarını süzüp filtreleyerek en uygun olanı sunmaktadır. Günümüzde bakıldığında ise Yapay zekâ bunların çok daha fazlasını yapabilmektedir.

Yapay zekâyı tam manasıyla çözümlemeniz için Makine öğrenme mantığını kavramanız gerekmektedir.

yapay zeka ne işe yarar
yapay zeka ne işe yarar

Yapay Zekâ Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların insanlar tarafından verilmiş olan görevleri etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlamakta olan Yapay zekâ makinelerin karmaşık yapıda yer alan sorunları insanların çözümüne benzer şekilde çözmesini sağlamaktadır. Zekâ ve akıl gerektiren sorunların büyük bir kısmı günümüzde bilgisayarlar yardımıyla çözümlenmektedir. “Yapay zekâ ne iş yarar?” sorusuna yukarıda bulunan bilgilere ek olarak karmaşık yapıda bulunan verileri tanıma ve çözümleme, belirli şeyleri gözlemleme ve belirlenen parametrelerce gözlemlenmiş verileri tanımaya çalışma gibi temel görevleri de etkin bir şekilde yerine getirmesi de eklenebilmektedir. Yapay zekâ adı “Alan Mathison” tarafından ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkma nedeni ise 1943 senesinde 2.Dünya Savaşı esnasında kripto analizleriyle ilgili üretilmiş olan elektromekanik cihazlar aracılığıyla bu bilim doğmuştur.

yapay zeka nerelerde kullanılır
yapay zeka nerelerde kullanılır

Yapay Zekâ Nerelerde Kullanılır?

İlk geliştirilme aşamasında sadece laboratuvarlarda test süreçleri için kullanılmaktaydı. Günümüzdeyse bilimden tutun ki günlük kullanımlara kadar birçok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. “Yapay zekâ nerelerde kullanılır?” ile ilgili sizler için kullanım alanlarını maddeler halinde listeledik. Umarım faydalı bir yazı olur.

Sanal Asistan; Apple tarafından kullanılmakta olan “Siri”, Google tarafından kullanılmakta olan “Now”, Microsoft tarafından kullanılmakta olan “Cortana” gibi kişisel sanal asistanların tamamı yapay zekâya sahiptirler.

Oyunlar; Bilgisayar için, konsollar için geliştirilmiş olan oyunlarda da yapay zekâ yoğun olarak kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Far CRY, Call of Duty ve bunlara benzer oyunların yeni sürümlerinde üstün yapay zekâ botları bulunmaktadır. Bu botların görevi ise kriterleri değerlendirerek hamlelere karar vermeleri, kullanıcılar karşısında güçlü rakiplere dönüşebilmeleridir.

yapay zeka oyunlar
yapay zeka oyunlar

Akıllı Araba; Google bu konuda başı çekmektedir. Tesla ise 2.sırada yer almaktadır. Sürücüsüz araba modelleri ileri seviye yapay zekâ kullanımına sahiptirler. Bu araçlar ayrıca yol ve trafik durumunu da göz önünde bulundurmaktadırlar. Şuan istenilen seviyede olmasalar da ilerleyen senelerde insanların araba kullanım sorunları tamamen ortadan kalkacaktır.

yapay zeka araba
yapay zeka araba

Satın Alma Tahmincileri; Bunu ise en çok Google Adsense ile Amazon şirketleri kullanmaktadırlar. Burada yapay zekânın yaptığı iş ise daha öncesinde yapılan aramaları göz önünde bulundurarak kullanıcılara isabetli satış önerileri sunabilmeleridir.

yapay zeka satın alma tahmincileri
yapay zeka satın alma tahmincileri

Dolandırıcılık Durumlarını Önleme; Gelişmiş olan antivirüs programları ve Google gibi büyük çapta arama motorları kullanıcıları aldatıcı, yanıltıcı içeriğe sahip sayfaları filtreleyerek bunları kullanıcıların güvenlikleri için internet sayfalarından uzaklaştırabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse Google arama motoru dolandırıcılıkla ilgili web sitelerini tespit ederek kısa bir sürede saf dışı bırakabilmektedir.

yapay zeka dolandırıcılık önleme
yapay zeka dolandırıcılık önleme

Sohbet Destek Botları; Bu botlar kullanıcıların ihtiyacına çözüm üretebilmeleri adına 7 gün 24 saat çalışacak şekilde geliştirilmektedirler. Sizinle yazılı olarak sohbet edebilirler ve sizlere istemiş olduğunuz alandan bilgi sunabilmektedirler. Bununla ilgili olarak da Facebook tarafından yapılmış olan atılımları inceleyebilirsiniz.

yapay zeka sohbet destek botları
yapay zeka sohbet destek botları

Bir önceki yazımız olan Bipolar Bozukluk Nedir başlıklı makalemizde bipolar bozukluk belirtileri, bipolar bozukluk ilaçları ve bipolar bozukluk nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Karın Egzersizleri Fitness

Sonraki Yazı

İnşaat Mühendisliği Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir