Yayınevi Nedir? Sorumlulukları Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yayınevi Nedir

Yayınevi Nedir

Yayınevi Nedir? Ne Tarz Kitaplar Üretirler?

Yayınevleri kitapların, dergilerin, gazetelerin yayınlanıp hazırlandığı yerlere verilen isimdir. Bu tarz yerlerde ise içerik geliştirmek için yazarlar, kontrol edip düzenleme yapmak ve yayına almak için editörler, farklı bir dil üzerinden çeviri yapılacaksa çevirmenler bulunmaktadır. Türkiye Yayıncılar Birliği raporlarına bakılırsa 2019 raporlarına göre ülkemizde yer alan yayınevi sayısı bir hayli artmış durumda. Kategori olarak ise her birisi farklı çözümler geliştirmektedirler. Bakıldığında belirli aralığı çocuk kitaplarına özel ürün geliştirirken, bir kısmı roman, bir kısmı öykü kitapları, birçoğu ise fotoğraf, anı, yemek, ansiklopedi, ders sınav kitapları gibi farklılık gösteren ürünler geliştirmektedirler.

Ayrıca birçok yayınevinin kendisine bağlı bulunan matbaaları da yer almaktadır. Kendi matbaası olmayanlarsa ayrı matbaalarda üretim süreçlerini gerçekleştirmektedirler.

Yayınevlerinin Çalışma Stratejileri Nasıldır?

Genel olarak incelemeye alındığında yayınevleri yıllık çalışma programları oluşturmaktadırlar. Bunun nedeni ise kaç adet kitap yayınlanacak, kitapların konuları ne olacak, ürünler ne zaman baskı işlemine alınacak, hangi fuarlara katılımlar sağlanacak, yazarlar hangi günler imza düzenleyecek gibi etmenlerin kararlaştırılmasından dolayıdır. Bu tür yerler sık aralıklarla toplantılar düzenlemektedirler ve kendilerine gelen taslaklarla ile ilgili görüşler ortaya sunulmaktadır. Beğendikleri taslakları ise yayına almaktadırlar.

Yukarıda değindiğimiz gibi bu tarz yerler birçok yazar, çevirmen, çizerle beraber çalışmaktadırlar. Aradaki köprü görevi sağlayanlarsa editörlerdir. Editörlerin görev tanımıysa, yazarlardan gelen taslakları okumak, sayfaları düzenlemek, grafiksel işlemleri tasarımcılara göndermekle yükümlüdürler. Grafik tasarımcıların görev statüsü ise düzeltilen metinlerin uygun ve güzel bir yapıda sayfaya alınmasını sağlamaktadır. Çizerin görev tanımı ise kendilerine gelen çizim işlemlerini gerçekleştirerek içeriğin yayına alınmasını sağlamaktır. Bu sürecin sonunda ise kitap son haline kavuşmuş bulunmaktadır. Son aşama ise ortaya çıkarılacak olan ürünlerin matbaaya teslime edilmesidir. Matbaa kendisine gelen ürün isteğiyle ilgili olarak bir taslak hazırlayarak gönderici firmaya sunmaktadır ve onaylanması durumunda ürünlerin üretim yani basım aşamasına geçilmektedir. Matbaa içerisinde ortaya çıkarılan ürünlerin işlemi sonlandıktan sonra dağıtımcılara teslim edilen ürünler kitapevlerine teslim edilerek süreç sonlandırılmaktadır. Bu süreç sonrası ise yayınevleri imza günlerinde ve söyleşilerde, ayrıca online olarak reklam stratejileri ile ürünlerinin tanıtımlarını gerçekleştirmektedirler. Örnek yayınevi ürünlerini incelemek isterseniz buradan ihtiyacınız olan ürün kategorilerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Koray Varol (KVA) Yayınları başlıklı makalemizde koray varol yayınları, kva yayıncılık ve kva yayınları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Kitap Okumanın Faydaları Yararları Nelerdir?

Sonraki Yazı

Güvenli Kitap Siteleri Hangileridir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir