Yeni Sınav Sistemi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
yeni sınav sistemi MEB

yeni sınav sistemi MEB

Yeni Sınav Sistemi Hakkında Tüm Bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeye göre yeni sınav sistemi Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) başkanımızın yapmış olduğu açıklamaya göre de “Üniversiteye sınavsız geçişin artık mümkün olmayacağı” şeklinde açıklama yapılmıştır. Bunun yanında ise açıklamalarında “Öğrencilerin sınav streslerini minimum seviyeye düşürmeye yönelik yalın sınav sistemi” şeklinde açıklamalarda gündemde başkanımızın konuşmalarında yer almaktadır.

Yeni Sistemde Tüm Sınavlar Tek Hafta Sonu mu Yapılacak?

Bu durumla ilgili de Yükseköğretim Kurumlarına Geçi Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sisteminde olduğu gibi ayrı zamanlarda sınav yapılamayacak. YÖK Başkanımız Yekta Saraç üniversiteye yerleşimle ilgili olarak yaptıkları düzenlemelerle ilgili olarak “Yeni düzenlemenin faaliyete geçmesiyle birlikte sınavların tek hafta sonunda başlayıp bitmesi” sözleriyle konuya açıklık getirmiştir. Bu durumun avantajı ise 18 puan türünün azalmasına olanak sağlayacak olmasıdır. Yine farklı bir söylemiyle de;

Var olan sistemin iki aşamalı olduğunu, ilki Mart ayında, ikincisinin ise Haziran ayında olduğunu vurgulayarak toplamda 5 gün sürdüğünü beyan etmiştir. Bakıldığında 4 aylık bir zamana yayılan bu durumunsa lise eğitimlerinde olumsuz etki yarattığını dile getirmektedir. Yeni sınav sisteminde bu sürecin sadece tek hafta sonunda sonuçlanacağını duyurmaktadır.

Yeni Sınav Sistemi Puan Sistemini Değiştirecek mi?

Başkanımız Yekta Saraç yaptığı açıklamada “oldukça önemli bir değişiminde puan türlerinde olacağını vurguladı. 18 puan türünde azaltmaya gideceklerini de sıkça dile getiren Yekta Saraç çok az sayıda adayın girmiş olduğu dil puanlarının dışında temel olarak yer alan sayısal dersler, sözel dersler, eşit ağırlık puan türlerinin olacağı” hakkında uyarılarda bulundu. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise Matematik ve Türkçe dersinin tüm sınavlara etki edeceğine dair bilgilendirmedir. Yani yeni sistemin merkezinde Matematik ve Türkçe yer alacak.

Soruların Hazırlanma Süreci Nasıl Olacak?

Sorular ise eski sistemde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatından sorulacak. Yeni sistemle ilgili olarak öğrencilerimizin de kaynak kitaplarla ilgili kaygıları da artmış gözükmekte. Ders ve Sınav Kitaplarıyla ilgili olarak linkten müfredata uygun ürünlere hemen ulaşabilirsiniz. Ayrıca AYT Test Kitapları ile ilgili kaynaklara da linkten ulaşabilirsiniz. TYT Kaynak Kitapları ile ilgili de oldukça geniş ürün ağına linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adidas Okul Çantası başlıklı makalemizde adidas sırt çantası ve okul çantası markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşarak Katkıda Bulunun


yardimcikitaplar

Önceki Yazı

Yardımcı Ders ve Sınav Kitapları

Sonraki Yazı

Kitap Okumanın Faydaları Yararları Nelerdir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir